27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Szumy uszne

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

Szumy uszne. Czym są szumy uszne. Jak się objawiają szumy uszne. Leczenie szumów usznych.


Nieznośne brzęczenie, dzwonienie, trzaski i piski biorą się nie wiadomo skąd i utrudniają normalne funkcjonowanie – zasypianie, koncentrację, pracę. Powodują bezsnenność, zmęczenie, wyczerpanie. Szumów usznych (inaczej tinnitus) przynajmniej raz w życiu doświadczył co trzeci Polak. U jednej piątej nieprzyjemne odczucia trwały dłużej niż 5 minut. Pięć procent społeczeństwa cierpi na stałe szumy uszne. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to problem społeczny. Nie jest to dolegliwość ludzi starszych, dolegliwości pojawiają się u coraz młodszych osób. Prawdopodobnie jest to związane z większym narażeniem na hałas.


Ponieważ zjawisko to jest tak powszechne, a przy tym uciążliwe, bardzo ważne jest prawidłowe jego zdiagnozowanie i umiejętne (a przede wszystkim skuteczne!) leczenie

Czym są szumy uszne?

Według specjalistów jest to dodatkowe odczuwanie dźwięku przez chorego, niezwiązane z zewnętrznym źródłem. Wyróżnia się szumy jedno lub obustronne. Mogą być objawem schorzeń, zarówno samego ucha, jak również innych narządów.
Najczęściej szumy mają charakter subiektywny. Oznacza to, że są słyszane wyłącznie przez osobę, która na nie cierpi. Najczęściej miejscem ich powstawania jest ślimak (ucho wewnętrzne), choć może to być także każdy poziom drogi słuchowej, od przewodu słuchowego zewnętrznego poczynając, a na korze słuchowej kończąc.
Szumy są określane jako dzwonienie, tętnienie, gwizdanie, brzęczenie. Mają różne natężenie i są trudne do stłumienia.
Wyróżnia się szumy uszne:
obwodowe, których przyczyną jest uszkodzenie błędnika lub nerwu słuchowego. Może to być np. skutek przebytej świnki, zapalenia błędnika czy choroby Meniere’a lub innych schorzeń wirusowych (np. przewlekłe zapalenie ucha), bakteryjnych, metabolicznych i hormonalnych (np. nadczynność tarczycy). Przyczyną szumów usznych są też mechaniczne uszkodzenia ucha, zwłaszcza błony bębenkowej;
centralne – najczęściej związane z zmianami w naczyniach mózgowych, uszkodzeniem lub chorobami mózgu. Szumy centralne może też powodować padaczka z zawrotami głowy.  

Jak widać, przyczyn szumów może być wiele. Najczęstsze to:

• niedosłuch (związany z wiekiem i wywołany narażeniem na hałas),
• niska krzepliwość krwi,
• choroby ośrodkowego układu nerwowego, w tym guzy narządu słuchu.
Szumy uszne mogą pojawić się również przy długotrwałym przyjmowaniu niektórych antybiotyków (tzw. ototoksycznych, czyli mogących powodować uszkodzenia słuchu lub narządu równowagi), nadużywaniu kwasu acetylosalicylowego (substancje te zawierają np. Aspirin, Etopiryna) czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (są to leki zawierające m.in. ibuprofen, np. Nurofen, Ibuprom, Ibum). Szumy mogą towarzyszyć miażdżycy i nadciśnieniu tętniczemu.
W większości przypadków nie udaje się jednak ustalić przyczyn tego schorzenia. Podejrzewa się, iż w tych wypadkach przyczyny mają pochodzenie centralne (wadliwe przekształcanie bodźców przez mózg).

Leczenie szumów usznych

Tam, gdzie można znaleźć ich przyczynę, stosuje się leczenie przyczynowe. Wówczas szumy mijają bez śladu. W przypadkach, w których dolegliwości spowodowane są konkretnymi zmianami (mogą to być np. tympanoskleroza, czyli odkładanie się złogów wapnia w błonie bębenkowej, otoskleroza, czyli rozwój ognisk nieprawidłowej tkanki kostnej w kosteczek ucha środkowego, nerwiak nerwu VIII), stosuje się leczenie operacyjne.
W większości przypadków, gdy źródłem szumów usznych jest uszkodzenie struktury ucha wewnętrznego, ślimaka, stosuje się leczenie zachowawcze przyczynowe, gdyż terapia jest utrudniona – nie ma bowiem możliwości regeneracji uszkodzonych komórek słuchowych zewnętrznych.
Najczęściej wykorzystywanym sposobem leczenia są leki (miejscowo znieczulające, poprawiające metabolizm niedokrwionych tkanek, leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, preparaty z miłorzębu japońskiego, homeopatyczne). Stosuje się też elektrostymulację. Skuteczne bywają metody habituacyjne (TRT – Tinnitus Retraining Therapy). Polegają one na blokowaniu transmisji sygnałów nerwowych odpowiedzialnych za odbiór szumów usznych.
Habituacja polega na tym, że z czasem przestajemy słyszeć powtarzające się dźwięki z otoczenia. Nie słyszymy włączającej się lodówki, tykającego zegara. Dźwięki te docierają do naszej świadomości tylko wówczas, gdy o nich pomyślimy. W terapii szumów usznych habituacja to pokazanie choremu, w jaki sposób oszukać doznania słuchowe i udowodnić mózgowi, że tych szumów nie ma. W tym celu włącza się muzykę lub inne przyjemne dźwięki.
TRT to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia szumów usznych za pomocą generatorów szumów, które znacząco łagodzą postrzeganie irytujących dźwięków.

Bardzo skuteczną terapią wspomagającą w leczeniu szumów usznych jest terapia laserowa. W leczeniu tego typu schorzeń wykorzystywany jest laser niskoenergetyczny. Emituje on wiązkę światła, która dociera, poprzez przewód słuchowy zewnętrzny i jamę bębenkową, do ucha wewnętrznego. Tam pobudza np. krążenie lub system samoregulacji. Dzięki temu regenerują się zniszczone mikrostruktury ucha wewnętrznego lub np. włókna nerwowe. Światło lasera dociera do miejsca, w którym powstają uciążliwe dźwięki. Ma on za zadanie penetrować i leczyć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne struktury ucha.

Energia lasera powoduje regenerację tkanek i powrót do zdrowia. Emitowana wiązka lasera nie powoduje wytworzenia ciepła ani jakichkolwiek zmian w tkankach ucha. Zabiegi są całkowicie bezbolesne. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania w przypadku większości szumów usznych. Zabiegi najczęściej wykonywane są dwa razy w tygodniu, a cała kuracja trwa miesiąc. Laser likwiduje lub zmniejsza szumy uszne. Poprawa może nastąpić już po kilku terapiach laserowych. Może się jednak zdarzyć, że nastąpi dopiero po kilku tygodniach od jej zakończenia. Terapia jest skuteczna u 80% pacjentów, u których odnotowuje się znaczną poprawę lub całkowite wyleczenie.


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe