6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Zawroty głowy

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? Diagnoza i leczenie zawrotów głowy?

Nie ma osoby, która nie doświadczyłaby zawrotów głowy. Nie ma powodów do obaw, gdy są one skutkiem nagłej zmiany pozycji lub wirowania na karuzeli. Jeśli jednak towarzyszą im nudności, a nawet wymioty, oczopląs, zaburzenia słuchu, dezorientacji, może to być objaw zaburzeń równowagi. Ma je co czwarta osoba w dojrzałym wieku.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi zgłasza 15-20 proc. pacjentów gabinetów laryngologicznych. Swoje odczucia opisują jako zapadanie się, uczucie wirowania, czy lecenia w przepaść. Same w sobie zawroty głowy nie są chorobą, a jedynie objawem, który może towarzyszyć schorzeniom ucha środkowego i wewnętrznego oraz ośrodkowego układu nerwowego.  
U osób starszych zawroty głowy i zaburzenia równowagi bardzo często są następstwem niedotlenienia mózgu. Przyczyną są blaszki miażdżycowe, które odkładają się w ścianach tętnic, zwężają je i usztywniają. Dolegliwości mogą być również spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Specjaliści ze względu na przyczyny wyróżniają zawroty głowy:
– błędnikowe (13 proc.),
– pozabłędnikowe,
– mieszane.
Jeśli zawrotom głowy towarzyszy oczopląs, świadczy to o uszkodzeniu układu równowagi.

W przypadku częstych zawrotów głowy najpierw należy odwiedzić laryngologa, ponieważ takie objawy mogą towarzyszyć różnym chorobom aparatu słuchu. Bywa jednak, że przed postawieniem diagnozy konieczne jest badanie przez wielu specjalistów, np. okulistę i neurologa.

Podstawą jest rozmowa z lekarzem (wywiad), który spyta m.in. o częstość i intensywność zawrotów, czas ich trwania, objawy towarzyszące, o przebyte choroby, urazy, stosowane leki, warunki pracy. Mogą być też potrzebne badania dodatkowe:
audiometria (badanie słuchu) - polega na tym, że kiedy badana osoba słyszy dźwięk w nałożonych na uszy słuchawkach, nacisk guzik;
próby błędnikowe - polega na wywoływaniu oczopląsu, czyli nieprawidłowych ruchów gałek ocznych, np. trzeba się  się kręcić na krześle obrotowym;
elektronystagmografia (ENG) - elektrody, które są przymocowane na skroniach chorego, rejestrują zapis potencjałów elektrycznych w czasie oczopląsu (podobnie jak w EKG).
Videonystagmografia (VNG) – badanie błędnika to jedna z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. Polega ona na rejestracji ruchów oczopląsowych za pomocą kamery umieszczonej w masce, przypominającej gogle narciarskie. Podczas badania pacjent zakłada je na oczy. Ruchy gałek ocznych, rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze.
Drażnienie błędników podczas badania VNG wyzwala takie objawy, jak: zawrót głowy, oczopląs, nudności, a czasem nawet wymioty. Dlatego zaleca się, aby przed badaniem być na czczo lub jedynie po lekkim posiłku, dla zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć.
Drażnienie błędników w próbie kalorycznej polega na wlewaniu wody do obu uszu (chłodnej i ciepłej), dlatego przeciwwskazaniem do wykonania badania z użyciem wody są stany zapalane ucha środkowego i zewnętrznego. W tych przypadkach badanie można wykonać z używając aplikatorów powietrza o zmiennej temperaturze, w które wyposażone są niektóre systemy do badania.
Pomocne w ustaleniu przyczyny zaburzeń równowagi mogą być też: badania radiologiczne kości skroniowych i kręgosłupa szyjnego, tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny, tzw. dopplerowskie badanie przepływów krwi przez tętnice zaopatrujące mózg.

Kiedy do lekarza
Nie zwlekaj z wizyta u lekarza, gdy masz:
• nawracające albo silne zawroty czy też bóle głowy,
• zaburzenia mówienia,
• niewyraźne widzenie (“przez mgłę”),
• pogorszenie słuchu,
• trudności w chodzeniu, częste upadki,
• osłabienie mięśni nóg,
• utraty przytomności,
• uczucie drętwienia lub mrowienia rąk i nóg.

Leczenie zwrotów głowy i zaburzeń równowagi
Sposób leczenia zaburzeń równowagi zależy od ich przyczyny. Czasem wystarczy podawanie leków przeciwzawrotowych, przeciwwymiotnych i uspokajających. Ale taka terapia pozwala jedynie usunąć objawy, a nie przyczynę zaburzeń.


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe