24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?

 

 

dr Kucharzewskidr n. med. Marcin Kucharzewski, specjalista chirurgii ogólnej i naczyń, Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Flebologicznego

 

Obrzęk wokół kostek jest powszechnie występującą dolegliwością, nawet u zdrowych ludzi. Jest to dolegliwość cywilizacyjna. Wpływ na to ma styl życia. Za dużo czasu spędzamy siedząc, stojąc, a za mało poświęcamy na aktywność fizyczną. Obrzęki są wynikiem zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych, przewyższającego siły, które mają za zadanie zatrzymać wodę w ich wnętrzu. Zwykle po nocy obrzęki ustępują.

Czasem jednak obrzęki są wynikiem schorzeń, np. żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej. U osób starszych obrzęki zwykle są konsekwencją przewlekłej niewydolności krążenia.

 

Trzeba pilnie zgłosić się do lekarza, gdy obrzęki utrzymują przez dłuższy czas, nie mijają po zastosowaniu domowych sposobów leczenia. Niepokojące są obrzęki, które pojawiają się nagle, są połączone z bólem w obrębie kończyny i są niesymetryczne, tzn. dotyczą tylko jednej z kończyn. Mogą świadczyć np. o zakrzepicy żylnej.

 

Co możemy zrobić sami? W takiej sytuacji zalecam, aby dać nogom odpocząć. Polecam chłodzące okłady, uniesienie nóg i ułożenie ich poziomo. Ulgę przynosi też naprzemienne polewanie kończyn ciepłą i chłodną wodą.

 

Badania wskazują, że żylaki i objawy niewydolności żył, pajączki żylne i tzw. żyły siatkowate częściej występują u kobiet. Ale cięższe postacie niewydolności żył są powszechniejsze u mężczyzn.

 

Żylaki i niewydolność żylna w potocznym rozumieniu to prawie synonimy. Ale z punktu widzenia medycyny to dwa różne pojęcia. Przewlekłą chorobę żylną ze względu na nasilenie podzielono na poszczególne klasy. Żylaki to oddzielna klasa, o mniejszym stopniu zaawansowania niż tzw. niewydolność żylna, w której skład wchodzą zmiany na skórze, takie jak przebarwienia, zwłóknienia skóry aż do czynnych owrzodzeń w dalszych częściach podudzi.

 

Objawy charakterystyczne dla niewydolności żył to: uczucie ciężkości kończyn, ich obrzęki, żylaki, bóle nóg, przebarwienia skóry, owrzodzenia, kurcze nocne i zespół niespokojnych nóg, mrowienia bądź świąd skóry.

 

Czynniki ryzyka

Na takie czynniki ryzyka jak płeć, wiek czy geny nie mamy wpływu. Czynniki genetyczne sprawiają, że kobiety są bardziej predysponowane do rozwoju choroby. Z badań wynika, że prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta do 60%, jeśli któreś z rodziców cierpiało na chorobę żylakową. U kobiet ryzyko rośnie też wraz z liczbą ciąż.

Pozostałe czynniki ryzyka możemy modyfikować. Takim modyfikowalnym czynnikiem ryzyka jest przewlekle siedzenie i stanie, związane m.in. z trybem pracy. Warto pomóc krwi płynąć, wykonując proste ćwiczenia, poruszać nogami, napinać mięśnie, przespacerować kilka kroków, dreptać w miejscu, wykonywać krążenia stóp.

Kolejną ważną przyczyną powstawania niewydolności żylnej jest nadmierna waga ciała, zwłaszcza otyłość brzuszna.

Latem w czasie upałów dolegliwość się nasila. Żylaki nie lubią gorących kąpieli, sauny.

.Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, polecam – zwłaszcza osobom z czynnikami ryzyka – umiarkowany wysiłek, ale regularny. Może to być lekki jogging, nordic walking, pływanie.

Pomoże też unoszenie nóg w trakcie odpoczynku – kilka razy dziennie po 30 minut. Wskazane jest stosowanie wyrobów uciskowych zwłaszcza w dłuższych podróżach.

 

Wskazania do farmakoterapii

Na początek powinniśmy wyraźnie odróżnić leki flebotropowe od suplementów diety, nie jest to to samo. Polecane są leki. Wskazaniami do ich stosowania są zaburzenia czynnościowe układu krążenia kończyn dolnych, zapobieganie i leczenie obrzęków, owrzodzeń żylnych. Jako leczenie niezabiegowe do czasu postawienia pełnej diagnozy. Farmakoterapia jest polecana pacjentom, którzy nie decydują się na zabieg, ani nie mogą stosować wyrobów uciskowych.

Leki łagodzą objawy, nie usuwają choroby. Nie działają też przy defektach kosmetycznych. Maksymalny i najlepszy efekt działania występuję po ok. 2 tyg. przyjmowania leku. Polecane preparaty zawierają składniki pochodzenia naturalnego, wyciągi z roślin, np. z ruszczyka kolczastego. Osiągnął on najwyższe rekomendacje, jeśli chodzi o zmniejszenie bólu, uczucia obrzęku, i łagodzenie ciężkości nóg.

 

Leki flebotropowe, czyli działające przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, weno- i limfortonicznie oraz ochraniające naczynia, śródbłonek powinny się znaleźć w wakacyjnej, podręcznej apteczce. Ale powinny to być leki OTC (bez recepty), a nie suplementy diety. Towarzystwa naukowe rekomendują leki, które są połączeniem ruszczyka kolczastego, metylochalkonu hesperydyny i kwasu askorbowego. Składniki leku wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

Warto nieco uwagi poświęcić ruszczykowi. Jego działanie potęguje się wraz ze wzrostem temperatury. Leki o takim potrójnym składzie mogą być bezpiecznie łączone z lekami przeciwzakrzepowymi (takimi jak heparyna lub sulodeksyd).produktCyclo 3 Fort

Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból) oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu. Działa ochronnie i poprawia napięcie ściany naczyń żylnych, limfatycznych. Zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków.

 

Kapsułka zawiera:

150 mg suchego wyciągu z Ruscus aculeatus L., Rhizoma (kłącze ruszczyka kolczastego) (5 – 7,5 :1)

Ekstrahent: etanol 85% (V/V)

Hesperydyny metylochalkon 150 mg

Kwas askorbowy 100 mg

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: żółcień pomarańczowa FCF (E 110) - 0,246 mg.; Wykaz substancji pomocniczych

 


  

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe