27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Padaczka. Jak leczyć?

rozmowa z prof. Danutą Ryglewicz, dyrektorem Instytutu Psychologii i Neurologii w Warszawie

Ile osób w Polsce choruje na padaczkę? Jakie problemy mają pacjenci dotknięci tą chorobą?

Według szacunków 1 procent populacji, ma lub miało napady padaczkowe. Czyli mamy do czynienia z dość pokaźną grupą 370 tys. Polaków. Biorąc pod uwagę zasięg zachorowania, a także jego konsekwencje możemy mówić o problemie społecznym. Padaczka wiąże się z jeszcze jednym problemem, który najczęściej nie pojawia się przy innych chorobach, mianowicie stygmatyzacją pacjenta. Pacjenci boją się ujawnienia faktu, że są chorzy na padaczkę, ze względu na reakcję otoczenia. Chore dziecko nie jest tolerowane przez rówieśników, nauczyciele obawiają się dzieci z padaczką, ponieważ nie wiedzą jak reagować gdy nastąpi atak, sugerują nauczanie indywidualne. Podobne problemy mają dorośli. Z doświadczeń naszych pacjentów, wynika, że osoba chora, jest zwalniana z pracy przy najbliższej okazji. Ludzie chorzy żyją więc w ciągłym lęku. 

Na czym polega leczenie i jaka jest jego skuteczność?

Leczenie polega na eliminowaniu napadów padaczkowych. Zaczynamy je, gdy u pacjenta pojawią się dwa ataki. Wówczas podajemy jeden z podstawowych leków przeciwpadaczkowych. Z badań epidemiologicznych wiemy, że po włączeniu jednego z tych preparatów uzyskujemy kontrolę napadów padaczkowych u 47. procent chorych. W wypadku pozostałej grupy chorych trzeba włączyć drugi lek. W ten sposób uzyskujemy poprawę u kolejnych 13. procent pacjentów. Widzimy więc, że około 60 procent chorych możemy leczyć lekami podstawowymi. Zastosowanie kolejnych leków daje poprawę u następnych 10 – 20 procent pacjentów.

Pozostaje jednak 20 do 30 procent chorych, którzy nie zareagowali na terapię. O tej grupie pacjentów mówimy, że są obciążeni ryzykiem wystąpienia padaczki lekoopornej. Dziś jest ona już uznawana jako odrębna jednostka chorobowa. U podłoża padaczki lekoopornej leżą rożne zaburzenia biologiczne. Wyróżniamy trzy główne rodzaje, które mogą prowadzić do tego, że pacjent nie reaguje na leki. Są to: zaburzenia w receptorach neuroprzekaźnikowych, patologie kanałów jonowych, a także duże stężenie białka – glikoproteiny P. W tym ostatnim wypadku lek po prostu nie dochodzi do ogniska padaczkowego, dotyczy to około 10 procent chorych. 

Czy istnieje skuteczny lek, który może pomóc znaczącej grupie pacjentów z padaczka lekooporną?

Tak. Jest to lek przeciwpadaczkowy Keppra o bardzo swoistym działaniu. Otóż dociera on do ośrodkowego układu nerwowego bez pomocy białka. Tym samym może dotrzeć do ogniska padaczki, nawet u chorych, gdzie stężenie białka jest wysokie. Wprowadzając ten lek możemy uzyskać kontrolę napadów u znaczącej części chorych cierpiących na padaczkę lekooporną.

rozmawiał: Piotr Janczarek

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe