27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Syndrom Tourette'a

 

Na tajemniczą chorobę: syndrom Tourett"ea choruje w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób. Choroba wiąże się z występowaniem tików ruchowych i głosowych.

Na czym polega syndrom Tourett"ea wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

„Każdy pacjent cierpiący na tę dolegliwość jest oddzielnym przypadkiem. W łagodnej postaci syndromu występują takie tiki jak mruganie, wzruszanie ramionami, pochrząkiwanie czy pokasływanie. Takie osoby nie są negatywnie postrzegane przez otoczenie, a wpływ choroby na ich życie jest znikomy. Na drugim biegunie są pacjenci z bardzo nasilonymi objawami, takimi jak: złożone sekwencje ruchów, wykrzykiwanie sylab i słów, czasem obscenicznych – koprolalia i wykonywanie nieprzyzwoitych gestów – kopropraksja.”

- Za pojawienie się tego zaburzenia odpowiada kombinacja kilkunastu genów. Ale syndrom Tourette’a może być również nabyty – pojawia się na przykład po zakażeniu paciorkowcem. – tłumaczy prof. dr hab. Filip Rybakowski , konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży

 

O występowaniu chorobą świadczą tiki, które muszą regularnie się powtarzać przez okres co najmniej roku. Objawy łagodnieją wraz z wiekiem.

Nawet 1 dziecko na 100 wykazuje wyraźne symptomy zespołu Tourette’a. U dorosłych liczba ta maleje aż piętnastokrotnie. Do łagodzenia objawów może przyczynić się także rozwój pasji. Pacjent oddający się ulubionemu, wciągającemu zajęciu wykazuje przez pewien czas mniejsze nasilenie symptomów. Pacjenci cierpiący na Tourette’a często dotknięci są także innymi zaburzeniami. Dotyczy to w szczególności najmłodszych.

 

Czy syndrom Tourette’a można leczyć?

Tak, ale trzeba pamiętać, że leczenie jest wyłącznie objawowe. Nie likwiduje choroby, a jedynie łagodzi jej skutki. W terapii behawioralnej np. tik zastępuje się innym oraz uczy pacjentów radzenia sobie z Tourette’em w codziennym życiu. Jeśli chodzi o farmakoterapię, to stosuje się ją jedynie u części chorych. Leczenia farmakologiczne stosuje się u chorych którzy mają szczególnie nasilone objawy.

„Syndrom Tourette’a jest bardzo często większym problemem społecznym niż medycznym. Pacjenci skarżą się na reakcję otoczenia – ich zachowanie bywa niezrozumiane. Dlatego tak istotne jest prowadzenie ciągłych działań edukacyjnych” – informuje dr n. med. Tomasz Srebnicki z Katedry Neurologii WUM.

 

W czerwcu 2015 odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję „Tajemniczy Pan Tourette”, zorganizowaną z okazji tygodnia świadomości syndromu Tourette’a.

Akcja „Tajemniczy Pan Tourette” jest jednym z kroków, które mają na celu przyczynienie się do budowania społecznej świadomości przyczyn i skutków syndromu Tourette’a. Należy pamiętać, że pacjenci przede wszystkim potrzebują akceptacji i zrozumienia, ponieważ często to właśnie reakcja otoczenia bywa dla nich większym problemem, niż sama choroba. Spokój i pozytywne emocje przyczyniają się do złagodzenia objawów choroby.

Jednym z kluczowych zadań jest edukacja nauczycieli i wychowawców szkolnych, a także rodziców małych pacjentów – tak, aby potrafili właściwie wspierać swoje dziecko i swoimi reakcjami nie powodować nasilenia się jego zaburzeń. Istotne jest także budowanie świadomości wśród rodziców innych dzieci, aby nie odczuwali obawy przed kontaktem ich pociechy z rówieśnikami cierpiącymi na syndrom Tourette’a. Dodatkowym, ważnym zagadnieniem jest szkolenie lekarzy, którzy stosunkowo rzadko spotykają się z tym zaburzeniem w swojej praktyce klinicznej.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe