6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy

fot archiwum 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Synevo Pomoże

Osteoporozę nazywa się często cichą złodziejką kości. Działa podstępnie, nie daje objawów. Jej pierwszą oznaką może być złamanie. Jest to choroba szkieletu, charakteryzującą się obniżoną wytrzymałością kości i zwiększonym ryzykiem wystąpienia złamania. Dzieje się tak ponieważ zostaje zaburzona równowaga pomiędzy procesem, który powoduje przyrost masy kości i jego odwrotnością, czyli utratą masy kostnej. W sytuacji, gdy przeważają procesy resorpcji (utraty masy kostnej) dochodzi do sporowacenia kości, co znacząco podnosi ryzyko złamania. Głównymi czynnikami ryzyka są: wiek i uwarunkowania genetyczne, a w przypadku kobiet menopauza. Ryzyko zwiększają również inne stany chorobowe lub długotrwałe leczenie niektórymi lekami (zwłaszcza sterydami).

Każdego roku u 150 tys. osób stwierdza się złamanie o podłożu osteoporotycznym. Co 3. kobieta i co 5. mężczyzna po 50. roku życia jest zagrożony wystąpieniem złamania. Ze względu na starzenie się społeczeństwa, przypadków złamań w wyniku osteoporozy będzie coraz więcej. Szacuje się, że obecnie ok. 2 mln osób doświadczyło złamania osteoporotycznego.

- Niestety, jedynie 16 proc. chorych po pierwszym złamaniu jest leczonych! A przecież obok typowej oceny gęstości kości od pewnego czasu można uzyskać wgląd w metabolizm kości i oceniać wpływ stosowanego leczenia na kościotworzenie czy resorpcję kości – alarmuje prof. dr hab. n.med. Roman Lorenc, przewodniczący Wielodyscyplinarnego Forum Osteoporotycznego.

Diagnostyka i leczenie osteoporozy

Sposób diagnozowania, a poźniej leczenie osteoporozy zależą od stopnia zaawansowania choroby. Gdy osteoporoza zostanie zdiagnozowana późno, a więc już po złamaniu osteoporotycznym, konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji. Jeśli diagnostyka jest prowadzona u osoby bez wcześniejszych złamań, podstawowym zaleceniem jest określenie ryzyka wystąpienia złamania. W tym celu wykonuje się badanie densytometryczne, które pozwala określić masę kostną, oraz bada się stężenie markerów metabolizmu kostnego (BTM), by określić tempo ubytku tkanki kostnej.

- Kluczem do sukcesu w diagnostyce i leczeniu osteoporozy przed złamaniem jest wczesne wytypowanie pacjentów wysokiego ryzyka, a po złamaniu natychmiastowe podjęcie właściwego leczenia. Wobu tych zadaniach, czyli podjęcu leczenia i zatrzymaniu ubytku masy kostnej istotną rolę odgrywa ustalenie poziomu metabolizmu kostnego - pokreśla prof. Lorenc.

 Markery metabolizmu kostnego w diagnostyce i leczeniu osteoporozy

Biochemiczne markery (BTM) to fragmenty białkowych elementów strukturalnych kości (lub produkty ich degradacji) oraz enzymy i białka uwalniane do układu krążenia w czasie aktywności metabolicznej komórek kościotworzenia (osteoblastów) oraz komórek resorpcji (ubytku) kości (osteoklastów). Zmiany stężenia tych markerów w surowicy krwi mówią nam o intensywności procesów przebiegających w kościach, co z kolei ułatwia określenie tempa ubytku masy kostnej. Badanie tych markerów pozwala m.in. na lepszą identyfikację pacjentek po menopauzie z przyspieszonym metabolizmem kostnym, a więc zagrożonych złamaniem.

Kolejnym zastosowaniem badania BTM jest wsparcie w zindywidualizowanym doborze terapii. Obecnie w leczeniu osteoporozy stosowane są trzy grupy leków: antyresorpcyjne, anaboliczne oraz o działaniu mieszanym. Wiedza, jaką dostarczają wyniki badania BTM, pozwala nie tylko na dobranie odpowiedniego typu terapii, ale także na dopasowanie schematu podawania leków, tak by zapewnić najlepszą efektywność leczenia i komfort pacjentowi. Monitorowanie stężenia markerów pozwala też na ocenę skuteczności leczenia i ewentualne modyfikacje zaleceń terapeutycznych oraz ustalenie długoterminowej strategii leczenia, w tym „wakacji” lekowych.

Badanie BTM może być użyteczne także w innych sytuacjach, m.in. w diagnostyce osteomalacji (choroba układu kostnego podobna do osteoporozy) chorobie Pageta (choroba kości) oraz endokrynopatiach (np. nadczynności przytarczyc), czy chorobach nowotworowych (np. szpiczak). W niektórych krajach wykorzystuje się wręcz pakiety badań, w których skład wchodzą właśnie BTM. Możemy w ten sposób znaleźć pierwszy sygnał o przerzutach nowotworowych do kości.

 

W praktyce klinicznej, do jej rozpoznania, ale też do monitorowania długotrwałych efektów jej leczenia oraz oceny ryzyka złamań kości, wykorzystuje się techniki obrazowe (np. densytometrię, ilościową ultrasonografię). Jednak techniki te posiadają szereg ograniczeń. Jedną z nich jest długie oczekiwanie na pojawienie się mian pozwalających potwierdzić skuteczność leczenia. Ten czas oczekiwania może sięgać nawet do roku.

Możliwe jest jednak w diagnostyce osteoporozy zastosowanie prostych badań laboratoryjnych, które mają zazadanie przede wszystkim szybkie i niezbyt kosztowne monitorowanie szybkości utraty masy kostnej oraz efektów leczenia osteoporozy, ale także szacowanie ryzyka złamań kości. Badaia są dostępne w wielu laboratoriach, a wykonuje się je w próbce krwi pobranej od pacjenta. Oznacza się biochemiczne wskaźniki przebudowy kostnej, popularnie zwane markerami kostnymi.

Zgodnie ze światowymi zaleceniami powinno się wykonywać oznaczenia w próbce krwi jednego markera kościotworzenia (N-końcowego propeptydu kolagenu typu I, P1NP) oraz jednego markera resorpcji kości (C-końcowego usieciowanego telopeptydu kolagenu typu I, CTx). Zazwyczaj do pakietu badań dołącza się ocenę stężenia witaminy D.

 

Aby rozpowszechnić wiedzę o możliwości zastosowania markerów metabolizmu kostnego, Laboratoria Synevo przeprowadzi badania u około 100 pacjentek z Polski. Badania te zostaną przeprowadzone w układzie dynamicznym, z zachowaniem możliwości oceny postępowania terapeutycznego.

Takie podejście – połączenie pracy specjalistów różnych dziedzin medycyny, klinicystów, diagnostów laboratoryjnych – to podstawa sukcesu. Hasło: „Kobieto, nie łam się!” musi przybrać praktyczny wydźwięk.


logoSynevo Sp. z o.o. Medyczne Laboratoria Diagnostyczne

Synevo od wielu lat współpracuje ze szpitalami, przychodniami oraz lekarzami z całej Polski. Laboratoria Synevo świadczą kompleksowe usługi w zakresie ogólnej

i specjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej, oraz dysponuje nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym, merytorycznym i transportowym.

www.synevo.pl

 

pobrania

 

 Laboratoria Synevo wraz z CareExperts, specjalistycznym systemem medycznym łączącym działalność opiekuńczą i leczniczą, podjęło wspólną inicjatywę pobrań materiału do badań laboratoryjnych w domu pacjenta. Nasze usługi kierujemy do osób, dla których dotarcie do Punktów Pobrań z różnych przyczyn jest utrudnione – do osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, rodziców niemowląt i małych dzieci oraz tych, którzy z powodu innych wskazań chcą skorzystać z naszych usług bez konieczności wychodzenia z domu.

Wystarczy zgłoszenie telefoniczne lub wysłanie formularza online aby personel Care Experts dotarł na miejsce wskazane przez pacjenta.  Pobrany i odpowiednio zabezpieczony materiał trafia do Laboratorium Synevo a wyniki dostarczane są w dogodny sposób, wybrany przez osobę badaną.

Jesteśmy do dyspozycji w sześciu lokalizacjach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Trójmieście pod numerem telefonu 22 88 777 00 lub po wypełnieniu formularza kontaktowego na stronie www.pobraniawdomu.pl


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe