6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Co trapi nasze oczy?

Artykuł sponsorowany

38 milionów – w przybliżeniu tylu Polaków mieszka w kraju nad Wisłą. Jedne rzeczy nas łączą, inne dzielą. Niestety, wśród tych ostatnich są też niektóre schorzenia narządu wzroku – wiele z nich występuje powszechnie. Na co najczęściej chorują nasze oczy? Jak wygląda leczenie tych schorzeń w naszym kraju? I jak możemy dbać o swój wzrok? Zapraszamy do lektury.

oczyNa co chorują nasze oczy? Garść statystyk

Przyjęło się myśleć, że choroby wzroku występują głównie w starszym wieku. I choć rzeczywiście wiele jest związanych z postępowaniem w latach, to jednak część z nich może pojawiać się też u znacznie młodszych osób, a nawet u dzieci. Do najczęstszych schorzeń wzroku występujących wśród Polaków zaliczyć można:

 • Wady refrakcji – u blisko 6 mln osób;

 • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - u prawie 2 mln Polaków;

 • Jaskrę – u ponad miliona osób w naszym kraju;

 • Zaćmę – u niemal miliona Polaków;

 • Zespół suchego oka – według różnych szacunków dotyczący od 8 do ponad 30% dorosłej populacji naszego kraju.

 Do innych częstych chorób wzroku należą też m.in. stożek rogówki, retinopatie i stany zapalne oczu (np. zapalenie spojówek).

 

Jak się dziś leczy?

Większość schorzeń wzroku można z powodzeniem leczyć. Oto kilka przykładów terapii:

 • Wady refrakcji – chirurgia refrakcyjna, na czele z laserową korekcją wzroku (patrz niżej);

 • AMD – laser 2RT lub zastrzyki anty-VEGF;

 • Jaskra – irydotomia laserowa, zabieg SLT lub mikroimplanty;

 • Zaćma – prosty i niezwykle skuteczny zabieg wymiany zmętniałej soczewki na nową;

 • Zespół suchego oka – krople nawilżające, zatyczki do kanalików łzowych lub zabieg operacyjny.


Spora w tym zasługa rozwoju nauki i techniki – zastosowanie m.in. technologii laserowych otworzyło zupełnie nowe możliwości leczenia. Zabiegi wykonywane z użyciem lasera są szybkie, bezbolesne, bezpieczne i bardzo skuteczne. Znacznie zwiększyła się też ich dostępność – dziś Polacy coraz częściej wybierają prywatne kliniki, które zapewniają profesjonalną opiekę, maksymalny komfort oraz bardzo atrakcyjne ceny. I nie trzeba czekać w kolejkach 

Laserowa korekcja wzroku uwalnia od okularów i przywraca ostre widzenie

Wróćmy do najczęstszego problemu okulistycznego w naszym kraju, czyli wad widzenia. Jednym z przełomowych momentów w historii medycyny było pojawienie się chirurgii refrakcyjnej, która bardzo szybko stała się głównym narzędziem do walki z wadami wzroku. Jedna z jej sztandarowych metod, laserowa korekcja wzroku, należy do najpopularniejszych zabiegów okulistycznych na świecie. Jakie są zalety tej metody?

 • Przywraca ostry wzrok, a jednocześnie pozwala pożegnać okulary i soczewki kontaktowe – w trakcie zabiegu lekarz modeluje laserem powierzchnię rogówki, co pomaga prawidłowo ogniskować światło w oku. Efekt? Ostre widzenie bez konieczności stosowania szkieł korekcyjnych!

 • Jest krótka i bezbolesna – trwa ok. 15 minut, a dzięki miejscowemu znieczuleniu pacjent nie czuje bólu.

 • Należy do najbezpieczniejszych zabiegów medycznych – powikłania należą do rzadkości – dotyczą mniej niż 1% przypadków i w większości mają charakter przejściowy. Zastosowanie nowoczesnych laserów pozwala na wyjątkowo wysoką precyzję zabiegu.

 • Można ją wykonać ambulatoryjnie – zabieg, krótki odpoczynek, powrót do domu – wszystko można załatwić w jeden dzień!

Do innych metod chirurgii refrakcyjnej należą refrakcyjna wymiana soczewki i wszczepienie soczewek fakijnych. Więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku znajdziesz na stronie https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/.

 

Jak mogę zadbać o zdrowie swoich oczu?

Warto pamiętać o tym, że możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu z wymienionych wcześniej chorób – wystarczą drobne zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach. Na co warto zatem zwrócić uwagę? Oto lista najważniejszych czynników:

 • Lepsze warunki pracy wzrokowej – odpowiednia odległość od monitora (min. 50-60 cm), właściwe oświetlenie stanowiska oraz krótkie, ale częste przerwy podczas dłuższej pracy wzrokowej. Najlepiej co 20-30 minut odejść na chwilę od komputera, książki, biurka i przez chwilę popatrzeć w dal, np. przez okno – albo wybrać się na krótki spacer. Pamiętajmy też o wietrzeniu pomieszczeń.

 • Ochrona oczu przed niekorzystnymi czynnikami – kiedy w słoneczny dzień wychodzimy na zewnątrz zakładajmy okulary z filtrem UV. Unikajmy miejsc zadymionych. Niekorzystnie na wzrok działa też długie przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach – rośnie ryzyko wystąpienia m.in. zespołu suchego oka.

 • Więcej czasu na świeżym powietrzu – pomoże rozluźnić akomodację. Poza tym naturalne światło jest najlepsze dla wzroku.

 • Zdrowsza dieta – warto ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, czerwonego mięsa i alkoholu, za to częściej jadać warzywa, owoce, produkty zawierające przeciwutleniacze (np. orzechy). Masę korzyści (nie tylko wzrokowych) przyniesie też rzucenie palenia!

 • Unikanie tarcia oczu – często pocieramy je odruchowo, a okazuje się, że to szkodliwy nawyk. Oprócz ryzyka „złapania” infekcji, może prowadzić m.in. do wystąpienia stożka rogówki!

 • Regularna kontrola wzroku u okulisty – pozwoli trzymać rękę na pulsie. Wczesne wykrycie schorzenia i szybko rozpoczęte leczenie to zwykle bardzo duża szansa na najwyższą skuteczność terapii!

 

Po więcej informacji na temat zdrowia oczu zapraszamy na stronę https://vidiummedica.pl/. 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe