6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Kiedy zbadać wzrok?

Kiedy iść do okulisty?
Powinniśmy się niezwłocznie udać do lekarza, gdy tylko zauważymy problemy z jakością widzenia, czy też dolegliwości związane z oczami. Nie należy zwlekać z wizytą, gdy zauważymy takie objawy, jak częste mruganie, mrużenie oczu w czasie czytania, częste stany zapalne spojówek i powiek, bóle głowy.

Nie znaczy to jednak, że powinniśmy odwiedzać okulistę, tylko wtedy, kiedy wyczuwamy problemy ze wzrokiem. W okulistyce bardzo istotna jest profilaktyka.
- Nawet jeśli nie możemy nic zarzucić ostrości wzroku, nie oznacza to wcale, że nie powinniśmy odwiedzić okulisty. Zdarzają się przecież takie choroby, które przebiegają w sposób podstępny. Długo nie dają widocznych objawów i powodów do obaw, za to kiedy coś niepokojącego zaczyna się dziać, choroba jest już bardzo zaawansowana i często niewiele już się da zrobić, albo nie można zrobić nic - przestrzega prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki.
Taką podstępna i groźną chorobą jest jaskra. Nie daje żadnych objawów, nie pogarsza się wzrok. Tymczasem nieleczona jaskra powoduje ślepotę. Jeśli natomiast jaskra jest wcześnie wykryta, często wystarczy proste leczenie takie, jak podawanie kropli. Warto jednak pamiętać, że krople tylko powstrzymują rozwój choroby, ale nie mogą odwrócić już wyrządzonych szkód.
Poważną chorobą jest też zaćma, na szczęście w jej wypadku lekarze potrafią odwrócić jej skutki, wszczepiając sztuczną soczewkę w miejsce uszkodzonej - naturalnej.
Inną groźną chorobą jest zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD. Choroba związana jest z wiekiem i często kończy się ślepotą.
- Przy okazji badania ostrości wzroku, lekarz zobaczy też nerw wzrokowy, sprawdzi, czy nie ma podejrzeń o jakąś chorobę - podkreśla prof. Jerzy Szaflik.
Chodzi tu nie tylko o choroby oczu.
- Jest wiele schorzeń, w których badanie oka jest bardzo ważne, jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tkanki łącznej, tu pewne zmiany ujawniają się w oku wcześniej niż w innych narządach - dodaje prof. Szaflik.

Kto jest zagrożony?

Zagrożeniem dla oczu jest przebywanie w środowisku, gdzie występują wzmożone fale energetyczne, promieniowanie, kontakt ze smołami pogazowymi. Delikatna powierzchnia oka po prostu źle znosi zanieczyszczenie środowiska pyłem i chemikaliami. Ryzyko chorób oczu zwiększa też nieodpowiednia dieta, zawierająca dużo kwasów nasyconych (znajdują się w tłuszczach zwierzęcych).

Kiedy na badania?

Kiedy wszystko jest w porządku, wystarczy pojawić się u okulisty raz na 3 lata. Gdy mamy problemy z oczami, lekarz może zalecić wizytę co 6 miesięcy, albo co roku. Częściej również warto wykonywać badania profilaktyczne po 45. roku życia.

Jak przebiega badanie?

Badanie rozpoczyna się od wywiadu, lekarz z pewnością zapyta nas m.in. o odczuwane dolegliwości oczu, jakość widzenia, stan zdrowia, przebyte choroby, zażywane leki i in. Kolejnym etapem jest ocena ostrości wzroku. Zaczniemy od odczytywania standardowych znaków testowych, umieszczonych na tablicach okulistycznych. Ocenę ostrości wzroku przeprowadza się oddzielnie dla każdego oka. Tak badamy ostrość wzroku do dali. Badając ostrość do bliży będziemy odczytywać tekst z odległości 30-40 cm. Gdy lekarz stwierdzi, że mamy obniżoną ostrość wzroku, lekarz może zastosować okulary korekcyjne. Okularowa korekcja wzroku pozwala ocenić, czy słaba ostrość widzenia jest spowodowana nieskorygowaną wadą wzroku czy inną nieprawidłowością.
Badanie okulistyczne powinno również obejmować zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. Można je wykonać z użyciem lampy szczelinowej, po uprzednim znieczuleniu kroplowym oka. Prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 20 mmHg. Okulista wykona również dokładne badanie oczu, które określa osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych, a następnie poszczególnych elementów oka: źrenic, rogówki, soczewki, tęczówki, dna oka. Wizyta u okulisty powinna zakończyć się stwierdzeniem lub wykluczeniem ewentualnych patologii, czy chorób oczu. Jeśli lekarz ma wątpliwości, może nas skierować na dodatkowe badania, takie jak USG gałki ocznej, czy badanie pola widzenia.


Przeczytaj też pozostałe poradniki w rozdziale Okulista: http://www.natemat.com.pl/zdrowie/okulista.html

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe