27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Stożek rogówki

zabieg 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Stożek rogówki. Diagnoza stożka rogówki. Leczenie stożka rogówki.

Stożek rogówki to choroba, która sprawia, że rogówka zmienia swój kształt z kulistego na stożkowaty. Schorzenie objawia się m. in. astygmatyzmem. Nie oznacza jednak, że każda osoba, która ma tę wadę wzroku, cierpi również na stożek. Chorobie tej towarzyszą bowiem jeszcze inne objawy. Jak rozpoznać stożek rogówki? Jakie są metody leczenia choroby?

Nie wiadomo, dlaczego tworzy się stożek rogówki. Wśród przyczyn lekarze wymieniają genetyczne (lub dziedziczne), a także zaburzenia hormonalne. Zauważono, że osoby cierpiące na stożek rogówki częściej niż inne uskarżają się na zaczerwienione, swędzące, suche oczy, alergie, zwłaszcza katar sienny, przewlekłe zapalenie zatok. Nie stwierdzono jednak do tej pory, jaki jest związek między tymi dolegliwościami a stożkiem rogówki.

Szybka diagnoza

Początek choroby niekiedy trudno uchwycić, ponieważ pierwsze oznaki stożka rogówki – zaczerwienienie i swędzenie oka – można pomylić ze  zmęczeniem lub alergią. Lekarze zauważyli jednak, że osoby, u których rozwija się ta choroba, częściej i energiczniej pocierają oczy, w dodatku nadgarstkiem, a nie palcami.

Następne objawy stożka to przede wszystkim szybko pogarszający się wzrok (zwykle w jednym oku), a także zniekształcenie obrazu widzianego zarówno z bliska, jak i daleka, obrazy „duchy”, czyli widzenie kilku obrazów podczas patrzeniu na pojedynczy obiekt, słabe widzenie w nocy, wrażliwość na światło, uczucie przeciążenie oczu, podwójne widzenie podczas  patrzenia jednym okiem.

Gdy tylko pojawią się objawy mogące oznaczać stożek rogówki, trzeba iść do okulisty. Specjalista może stwierdzić chorobę podczas badania w lampie szczelinowej lub na podstawie oceny powierzchni rogówki metodą topografii rogówki. Im wcześniej rozpoznana choroba, tym większe są szanse na zahamowanie jej rozwoju, ale także poprawę widzenia. Nie leczony stożek rogówki może doprowadzić do tego, że konieczny będzie przeszczep rogówki.

Metody leczenia

Aby chorym przywrócić dobre widzenie, zaleca się noszenie twardych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych. Korygują one krzywiznę rogówki. Wykonuje się je indywidualnie, na podstawie badania topografem rogówkowym.

Ponieważ jednak choroba postępuje, soczewki mogą już nie wystarczyć. Wtedy pomocne może być wszczepienie w oko specjalnych pierścieni śródrogówkowych, tzw. intacsów. Wsuwa się je przez niewielkie nacięcia w rąbku rogówki. Spłaszczają one szczyt stożka i przywracając mu bardziej naturalny kształt. 

Intacsy nie powstrzymują rozwoju choroby i po pewnym czasie konieczne może okazać się wymienienie pierścieni na nowe.

Dla osób, u których stożek rogówki jest w początkowym stadium rozwoju, przeznaczony jest cross-linking. Po znieczuleniu zakrapla się do chorego oka roztwór ryboflawiny, a potem naświetla je promieniami UV. Podczas tradycyjnego zabiegu trwa ono 30 minut. Dzięki nowoczesnej technice KXL można ten czas skrócić do 3 minut. Dlatego cross-linking można przeprowadzać także u dzieci (również tych z zespołem Downa,
u których częściej występuje stożek) i osób cierpiących na inne choroby ogólnoustrojowe.

Zabieg powoduje pobudzenie produkcji kolagenu w rogówce, dzięki czemu odzyskuje ona część wytrzymałości mechanicznej.

Po cross-linkingu stożek już się nie rozwija. U niektórych chorych dochodzi także do spłaszczenie rogówki i poprawy widzenia.
» W przypadku gdy leczenie innymi metodami staje się niemożliwe, ratunkiem jest przeszczep rogówki. Zabieg trwa 1–1,5 godziny, polega na usunięciu zmienionego fragmentu rogówki i wszyciu dopasowanego bloczka tkanki pobranej od biorcy. Odrzucenia przeszczepu zdarzają się niezwykle rzadko (poniżej 1 proc.). Niestety, dość długi jest okres powrotu do zdrowia (6–12 miesięcy) i zwykle wymaga unikania wysiłku, przyjmowania na stałe leków immunosupresyjnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe