6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Gdy NFZ nie zrefunduje?

Polski system ochrony zdrowia oferuje leczenie raka w ograniczonym zakresie –  na 30 najszerzej używanych w UE leków na raka, w pełni dostępne są tylko dwa. Nie istnieje też żaden mechanizm dający szansę na niestandardowe leczenie. W takiej sytuacji pacjenci zmuszeni są do samodzielnego finansowania terapii, często za granicą. Jak szukać pieniędzy na leczenie, radzi fundacja Alivia, które też otwiera własny program wsparcia pacjentów.

Bardzo często pacjenci onkologiczni muszą z własnych pieniędzy finansować innowacyjne terapie. Te zaś, w wielu przypadkach dostępne jedynie za granicą, mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Dlatego, by chorzy nie zostali pozostawieni sami sobie, organizacje pacjenckie tworzą fundusze ułatwiające chorym poradzenie sobie z wyzwaniami finansowymi. Fundacja Alivia, która przekazała chorym w ramach Programu Skarbonka ponad 5 mln zł, wprowadziła nowe rozwiązania, dzięki którym pacjenci otrzymają kompleksową, nie tylko finansową pomoc.

Kosztowne terapie to nie jedyny problem pacjentów i ich rodzin. Kolejnym jest utrzymująca się miesiącami fatalna sytuacja finansowa pacjentów onkologicznych. Rak jest chorobą przewlekłą, która często uniemożliwia kontynuowanie pracy zawodowej. Odbiera tym samym podstawowe źródło utrzymania, co w połączeniu z niewyobrażalnie wysokimi kosztami leczenia składa się na dramatyczną sytuację chorych.

Brak pomocy ze strony państwa powoduje, że pacjenci zaczynają szukać pomocy na własną rękę. Posiłkują się danymi znalezionymi w internecie, pytają znajomych, zgłaszają się do organizacji pacjenckich specjalizujących się w walce z rakiem. Wiele organizacji pacjenckich oferuje programy pomagające chorym na raka zbierać środki na leczenie. Poniższe wskazówki podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze programu, z którego chce się skorzystać (zarówno jako pacjent, jak i darczyńca).

 

  • Specjalnie opisane darowizny zbierane na rzecz danego pacjenta – dzięki instrukcji opisywania przelewów na poszczególnych podopiecznych, darczyńca wie jak go skonstruować, by mieć pewność, że pieniądze trafiają na wybranego podopiecznego.

  • Kompleksowe wsparcie podopiecznego. Leczenie raka wymaga szeregu działań, nie tylko pieniędzy na innowacyjne terapie. Ważna jest wiedza o tym jak odnaleźć się w zawiłym systemie, odpowiednio dobrana do danego przypadku dieta, siła woli do walki z chorobą. Im szersze wsparcie specjalistów, m.in. w zakresie onkologii, chirurgii, ale też psychologii, prawa i organizacji międzynarodowych wyjazdów zdrowotnych oferuje program takiej organizacji, tym pacjenci mają więcej narzędzi do walki z chorobą.

  • Stabilność funkcjonowania programu. Program powinien działać niezależnie od kondycji finansowej prowadzącej go organizacji, czyli sam się finansować. Na przykład poprzez pobieranie określonego w regulaminie odsetka od wpłat. W przypadku Alivii jest to 10% wpłat przeznaczana na pokrycie m.in. kosztów związanych z prowadzeniem księgowości, transferami pieniędzy. Dzięki temu podopieczni nie muszą się martwić, że pewnego dnia zostaną bez pomocy, bo w organizacji zabraknie środków na utrzymanie programu.

  • Bezpłatność. Program powinien być skonstruowany tak, by podopieczny nie musiał ponosić kosztów związanych z otrzymaną darowizną na leczenie. Chodzi tu
    m.in. o podatek od darowizny, który w przypadku wysokich kosztów leczenia onkologicznego może wynosić niebagatelne kwoty. Niesiona pomoc musi spełniać warunki pomocy społecznej, by być zwolniona od opodatkowania.

Elastyczność wypłaty środków na leczenie. Podopieczny powinien mieć możliwość skorzystania z uzbieranych środków, nawet jeśli nie została zebrana całkowita początkowo określona kwota. Sytuacja chorego zmienia się dynamicznie, dlatego coś, na co początkowo się zbierało, szybko może zamienić się na inne świadczenie mniej lub bardziej kosztowne.

Fundacja Alivia oferuje pomoc za pośrednictwem Programu Skarbonka. Jest to fundusz ułatwiający chorym prowadzenie zbiórek pieniędzy na koszty związane z leczeniem – terapie i preparaty medyczne nierefundowane przez NFZ, dojazd do placówek medycznych itd. W ramach programu każdy podopieczny otrzymuje osobiste subkonto rachunkowe umożliwiające zbieranie wpłat oraz oferowane jest wsparcie w promocji swojej zbiórki, na przykład za pomocą dedykowanej strony internetowej, sponsorowanych postów na Facebooku, plakatów czy kampanii społecznych. Od teraz, do dyspozycji podopiecznych fundacji jest także zespół ekspertów z dziedzin związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, m.in z zakresu onkologii, chirurgii, psychoonkologii, genetyki, dietetyki, oraz specjaliści dający wskazówki dotyczące m.in. organizacji zdrowotnych wyjazdów zagranicznych czy ubezpieczeń dla rodziny. Pomogą oni zrozumieć zawiłości systemowe, odpowiedzą mailowo lub telefonicznie na pytania. Specjaliści nie mogą udzielać w takiej formie porad medycznych, ale możliwość dodatkowej konsultacji, zadania pytań, na które czasem lekarz prowadzący nie ma czasu odpowiedzieć w przypadku tak poważnej choroby jak rak jest bezcenna. Tylko w ciągu ostatnich 6 lat działania programu Alivii, Skarbonki założyło ponad 350 osób, dla których udało się zebrać blisko 7 milionów złotych na leczenie. Obecnie tylko w tej jednej fundacji trwają zbiórki dla 260 osób.

 

Zatrważający jest fakt, że w wyniku ciągłego wzrostu liczby zachorowań na raka, każdy choć raz zetknie się z tą chorobą w otoczeniu przyjaciół lub w pracy. A co czwarta osoba w Polsce będzie miała z nim styczność – bezpośrednio lub w najbliższym otoczeniu rodziny. Dlatego tak ważne jest solidarne działanie w walce z tą chorobą. Jego przejawem może być wpłacenie choć niewielkiej kwoty na wybrany fundusz. Jednym z nich jest program Skarbonka Fundacji Alivia. Podopiecznych prowadzących aktualnie zbiórki można znaleźć na stronie: http://www.skarbonka.alivia.org.pl/

 

aliviaFundacja Alivia

nie powstałaby, gdyby nie osobiste doświadczenia Agaty Polińskiej (obecnej Wiceprezes Fundacji), u której w roku 2007, gdy miała 28 lat, zdiagnozowany został lokalnie zaawansowany, inwazyjny rak piersi. Ze względu na złe rokowania konieczne było wdrożenie agresywnego leczenia bazującego na najnowocześniejszych osiągnięciach wiedzy medycznej. Problem z uzyskaniem takiego leczenia w Polsce był źródłem ogromnych frustracji oraz niewyobrażalnego stresu. Finalnie, wielkim nakładem własnej pracy i prywatnych środków finansowych terapia została przeprowadzona z sukcesem.

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe