27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Profilowanie molekularne nowotworu… co to jest? Czy warto to robić?

Tak, warto, zdecydowanie warto. Nowotwór to taki dziwny stan, kiedy nagle niektóre z komórek naszego ciała wchodzą w stan nadmiernego i nieograniczonego namnażania. Jakkolwiek niewinnie to brzmi, wszyscy wiemy jak głębokie są skutki takiego procesu.

dr CzekałaDr Tomasz CzekałaLekarz medycyny. Od 1992 działa w obszarach leków biologicznych i nowoczesnych terapii. Od 2002 zajmuje się lekami przeciwnowotworowymi - klasycznymi i biotechnologicznymi.
www.alliance-pharma.pl

Tak, znamy skutki, ale czy znamy przyczynę? Otóż tak i nie. Wiemy, ze komórki namnażają się bez ustanku, wiemy (najczęściej) gdzie zlokalizowane jest pierwotne miejsce takiego namnażania, umiemy takie komórki rozpoznać pod mikroskopem (histopatologicznie) i, coraz częściej, umiemy je odróżnić od zwykłych komórek po ich specyficznym wzorze molekularnym. No właśnie, ale czym jest ten wzór? Otóż jest on obrazem specyficznych biomarkerów nowotworowych niespotykanym w badaniu innych komórek. Ale czym są owe biomarkery? Najprościej mówiąc są to wszystkie elementy nieprawidłowe, widoczne w obrazie komórki, które decydują, ze komórka nagle wychodzi ze stanu spoczynku i zaczyna się dzielić. Mogą to być mutacje w kodzie DNA, zmiany w chromosomach (elementach gdzie spakowany jest nasz DNA), mogą to być białka komórkowe które, w porównaniu ze zdrowymi komórkami są produkowane w nadmiernych (lub niewystarczających) ilościach.

No właśnie, wiedząc to możemy przyjrzeć się zagadnieniu profilowania molekularnego. Otóż takie profilowanie jest niczym innym tylko oznaczeniem wszystkich tych, znanych i opisanych, biomarkerów nowotworowych. Pełen profil molekularny komórki nowotworowej zawiera specyficzny wzór na który składają się mutacje DNA zawartego w chromosomach, wygląd i budowa samych chromosomów oraz ekspresja białek – wszystkich tych czynników, lub inaczej właśnie biomarkerów, o których wiemy, ze w ten czy inny sposób mogą powodować wzrost komórek nowotworowych.

Poznanie takiego pełnego profilu może być pomocne w dalszym etapie leczenia. Dla wielu z oznaczanych biomarkerów istnieją publikowane doniesienia medyczne opisujące przypadki efektywnego leczenia w obrazie nowotworu gdzie dany biomarker (lub zespól biomarkerów) występuje. Porównanie obrazu danego przypadku z zawartymi w bazach danych informacjami o leczeniu, może pomoc w wyborze najlepszej terapii. Dość często okazuje się bowiem, ze komórki konkretnego nowotworu wykazują obecność biomarkerów charakterystycznych dla innego typu nowotworu. W takim przypadku leczenie które mogło by być wybrane jako skuteczne dla pierwotnego przypadku, może zostać zmodyfikowane lekami, które są stosowane w przypadku drugim. Innymi słowy mniej ważne jaki leczymy typ nowotworu, ważne byśmy wiedzieli jakie biomarkery dany przypadek pokazuje i dobrali leczenie tak, a by przy tym konkretnym układzie biomarkerow, było ono najskuteczniejsze.

Jet to kierunek w którym podąża cala obecna medycyna – terapia spersonalizowania. Terapia dostosowana do konkretnego pacjenta. Terapia oparta o profilowanie molekularne jest tego najlepszym przykładem.

 

Profilowanie molekularne zwiększa skuteczność leczenia nowotworów. Ta nowa metoda diagnostyki jest już dostępna w Polsce. Czytaj o niej w naszym portalu:

http://www.natemat.com.pl/zdrowie/onkolog/skad-sie-biora-nowotwory.html

Zobacz też poradniki w dziale: Onkolog

http://www.natemat.com.pl/zdrowie/onkolog.html

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe