6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Przed operacją. Jak się przygotować.

fot. Fotolia 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

Jak się przygotować do operacji? Szczepienie. Wywiad lekarski. Badania. O co zapytać lekarza?

Niekiedy musimy się poddać zabiegowi chirurgicznemu lub bardziej skomplikowanym badaniom (np. przy podejrzeniu endometrozy wykonuje sie tzw. laparoskopię diagnostyczną). Wtedy idziemy do szpitala. Zwykle na przyjęcie na oddział trzeba czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Mamy więc czas, aby się do pobytu w szpitalu dobrze przygotować.

Szczepienie przeciw WZW typu B

Każdy zabieg chirurgiczny czy badania związane z przerwaniem ciągłości tkanek wiążą się z ryzykiem zakażenia WZW B. Dlatego zaleca się szczepienia profilaktyczne.

• Jeśli do operacji zostało co najmniej 6 tygodni, podaje się dwie dawki, druga miesiąc po pierwszej. Zabieg można przeprowadzić już dwa tygonie od przyjęcia drugiej dawki szczepionki. Trzecią, ostatnią dawkę, podaje się po sześciu miesiącach od pierwszej.

• Jeśli szczepienienie przeciw WZW typu B było ok. 5 lat temu, należy zbadać poziom przeciwciał anty-HBS we krwi (stężenie świadczące, że jesteśmy chronione to 10 IU/ml).

Tuż przed operacją

Na zabieg kieruje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista. Do operacji jednak kwalifikuje chirurg przyjmujący w przyszpitalnej przychodni lub w punkcie konsultacyjnym. Należy się do niego zgłosić ze skierowaniem i aktualnymi badaniami. Możemy udać się do dowolnego szpitala, w którym chcemy się leczyć, bo rejonizacja nie obowiązuje.

Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz zbada nas oraz przeprowadzi dokładny wywiad. Zazwyczaj w rozmowie wstępnej bierze udział także anestezjolog. Lekarze zapyta nas o:

• dolegliwości i choroby nasze i najbliższych krewnych,

• choroby, na które aktualnie cierpimy lub które przeszliśmy w przeszłości, np. wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, zakażenie wirusem HIV

• przyjmowane leki, nawet jeśli są to zioła czy suplementy diety dostępne bez recepty. Jeśli chorujemy przewlekle i leczymy się u kilku specjalistów, dobrze poprosić lekarzy przy najbliższej wizycie o spisanie leków i dawek. Na podstawie tego anestezjolog zadecyduje, które z nich możemy zażywać przed i po operacji, które trzeba będzie zmienić, a które na jakiś czas w ogóle odstawić. Jeśli musimy brać lek bez przerwy (np. na nadciśnienie), a przed operacją nie można zażyć tabletki, wcześniej dostaniemy doustny preparat o przedłużonym działaniu lub zastrzyk. Nie wolno zażywać nic na własną rękę, ani ziół, ani leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych, np. kwas acetylosalicylowy może zmienić krzepliwość krwi na 2–3 doby,

• przebyte operacje (dobrze mieć ze sobą wypisy po leczeniu szpitalnym),

• reakcję na narkozę,

• ewentualne uczulenia na antybiotyki, środki przeciwbólowe, plastry opatrunkowe i na niektóre pokarmy.

Na koniec zostaniemy poinformowani, jakie badania będziemy musiały wykonać przed przyjęciem na oddział (zazwyczaj lekarz informuje, gdzie najlepiej je zrobić). Zostanie także wyznaczony termin, kiedy zgłosić się do szpitala. Czasem informacja ta jest przekazywana telefonicznie.

O co warto zapytać lekarza?

Bardzo często przed spotkaniem z lekarzem nie wiemy, co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć oprócz tego, o czym poinformuje nas specjalista. Dobrze więc przygotować sobie listę wątpliwości, spisać je. Warto zadawać pytania, nawet jeśli wydają nam się niemądre.

Jeśli lekarz nam tego nie powie, można zapytać:

– jakie znieczulenie zostanie podane, na czym ono polega?

– jak możemy się czuć, gdy znieczulenie mija, jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

– jakie mogą być powikłania zabiegu?

Warto wiedzieć, że każda operacja wiąże się z ryzykiem powstania zrostów. Można temu zapobiec stosując specjalistyczny żel (Hyalobarrier Gel). O zrostach przeczytasz tu: 

kliknij: artykuł dr. Jacka Tulimowskiego o zrostach


Badania

Większość z nich nie może być wykonana wcześniej niż miesiąc przed przyjęciem do szpitala. Są to:

• morfologia krwi z tzw. rozmazem (wzorem odsetkowym krwinek białych),

• OB

• oznaczenia grupy krwi,

• poziom cukru,

• jonogram (oznaczenie poziomu elektrolitów),

• badania układu krzepnięcia (wskaźnik protrombinowy, płytki krwi, INR),

• ogólne badanie moczu.

Czasem w szpitalu ponownie są wykonywane te badania, ale lepiej mieć ze sobą wyniki tych wcześniejszych (np. dla porównania).

Oprócz tego należy mieć także:

• RTG klatki piersiowej (z ostatniego roku)

• EKG (wymagane, jeśli pacjent skończył 40 lat),

• wyniki badań specjalistycznych, np. USG, EEG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego (nawet jeśli były wykonane kilka lat wcześniej).

Jeśli chorujemy na nerki, trzeba skontrolować ich stan. Osoby z chorą tarczycą powinny zbadać poziom hormonów tarczycy.

Niekiedy (w zależności od rodzaju zabiegu), wymagana jest konsultacja u endokrynologa, stomatologa, laryngologa lub ginekologa. W razie wykrycia stanu zapalnego (np. próchnicy), trzeba go zlikwidować przed operacją, bo każda ingerencja chirurgiczna osłabia organizm i może uaktywnić ogniska zapalne.

Dokumenty

Kiedy zgłaszamy się do szpitala na zabieg, powinniśmy mieć:

• skierowanie na operację wystawione na wniosek specjalisty przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w naszej poradni,

• wszystkie wyniki badań

• dowód osobisty lub inny dokument poświadczający tożsamość

• dowód ubezpieczenia. Uwaga! Legitymacje ubezpieczeniowe już nie obowiązują, powinien to być ostatni raport ZUS RMUA lub dowód wpłaty składki, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, ostatni odcinek emerytury lub renty,

• legitymację emeryta.

W dniu operacji trzeba podpisać zgodę na operację.

Trzeba mieć

Na oddziale powinniśmy mieć:

• rzeczy osobiste – kapcie, klapki pod prysznic, szlafrok, piżamę lub koszulę, bieliznę, skarpetki.

• kosmetyki – mydło, żel pod prysznic, szczotkę do zębów i pastę, krem do twarzy i rąk, dezodorant,

• ręczniki,

• dobrze mieć podkładki na deskę klozetową.

Przyda się kilka niewielkich (0,5-0,75 l) butelek niegazowanej wody mineralnej, najlepiej z dozownikiem, herbata, kubek, ewentualnie sztućce.

Weźmy też ze sobą telefon komórkowy z ładowarką oraz pieniądze.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe