27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Nim zaczniesz ćwiczyć - zbadaj się!

fot archiwum 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

Coraz więcej Polaków woli uprawiać sport, niż siedzieć na kanapie przed telewizorem. To bardzo pozytywny trend. Trzeba jednak pamiętać, by przed podjęciem wysiłku fizycznego skontrolować stan swojego zdrowia. 

Morfologia prawdę ci powie

Niezależnie od tego, jaka dyscyplina sportu najbardziej przypadnie nam do gustu i którą zdecydujemy się regularnie uprawiać, jeszcze przed rozpoczęciem treningów powinniśmy wykonać morfologię, czyli ogólne badanie krwi.

- Jest to badanie, dzięki któremu możemy wykryć wiele patologii, w tym m.in. niedokrwistość, która jest częstą przypadłością u sportowców, zwłaszcza wyczynowych – podkreśla dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny laboratoriów Synevo. – Morfologia umożliwia również wczesne wykrycie wielu chorób, dzięki czemu nierzadko udaje się uniknąć farmakoterapii. Czasem wystarczy zmienić sposób odżywiania, by np. poprawić stan gospodarki żelazem, a nawet naszej wątroby. Tu jednak potrzebne są inne badania. Trzeba jednak regularnie monitorować swój organizm.

Jeśli nasz organizm jest poddawany ciężkiemu treningowi, warto od czasu do czasu zafundować mu badania krwi i moczu. Sprawdzając takie parametry jak stężenie mocznika, kreatyniny czy potasu, będziemy w stanie ocenić funkcję naszych nerek narażonych na uszkodzenia wynikające z utraty płynów w czasie ćwiczeń, czy tak popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Badanie moczu natomiast, to nie tylko metoda na skontrolowanie, czy w naszym układzie moczowym występują groźne bakterie, ale także sposób na wykrycie zaburzeń metabolicznych, ogólnoustrojowych.

- Tego typu badania nie mają być jedynie wsparciem dla diagnozy lekarskiej czy pomocy dietetycznej, ale przede wszystkim mają być wparciem dla naszego zdrowia. Badań laboratoryjnych nie wykonuje się jedynie w przypadku choroby. Wykonywanie morfologii czy badania moczu przynajmniej raz w roku znacznie poprawi nasz stan zdrowia. Dzięki temu będziemy w stanie zapobiegać wielu chorobom – dodaje dr Marszałek.

 

Zapytaj swojego trenera!

Od trzech lat firma Trec Nutrition realizuje projekt edukacyjno-szkoleniowy „Zapytaj Trenera”, mający na celu zaktywizowanie młodych ludzi do uprawiania sportu, wyrobienie w nich prawidłowych nawyków żywieniowych oraz przekazanie im teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat ćwiczeń i różnych form aktywności sportowej.

Treści przygotowywane w ramach projektu „Zapytaj Trenera” przekazywane są za pośrednictwem kanałów internetowych:

https://www.youtube.com/user/ZapytajTrenera

https://www.facebook.com/ZapytajTrenera

http://www.zapytajtrenera.pl/

 

Niedawno w realizację tego projektu zaangażowała się firma Synevo, która nie ogranicza swojej działalności jedynie do wykonywania badań laboratoryjnych. W kwietniu br. w Warszawie odbyło się pierwsze wspólne szkolenie obu firm dla dietetyków i trenerów personalnych zajmujących się ustalaniem diety, zatytułowane „Interpretacja stanu zdrowia na podstawie morfologii krwi”. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób. Kolejne szkolenia odbędą się już po wakacjach. Zaplanowano je w całym kraju, m.in. w Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Olsztynie. Ich tematyka również będzie dotyczyć analizy badań krwi w kontekście diety i wyników sportowych.

- By aktywność fizyczna była korzystna dla naszego zdrowia, konieczna jest współpraca kilku fachowców. Oczywiście najważniejszy jest sam ćwiczący. Przy intensywnym treningu, szczególnie gdy brakuje nam doświadczenia, niezastąpiony jest jednak trener. Jeśli jeszcze dołączy do niego dietetyk, to sukces murowany! Wybierając jakiekolwiek elementy wsparcia naszego organizmu, zapytajmy o zdanie trenera. Byśmy mogli jednak wyprzedzić niekorzystne zmiany w organizmie, musimy wejść odrobinę głębiej. Tu z pomocą wszystkim aktywnym osobom przychodzi medycyna laboratoryjna i lekarz klinicysta, który rozumie odmienności wynikające z wysiłku fizycznego – mówi dr Marszałek. I dodaje: - Badania nas nie wyleczą, ale pozwolą nam cieszyć się zdrowiem i uprawianym sportem. Nawet euforia biegacza będzie w naszym zasięgu.

 


 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe