6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Blizna po cesarskim cięciu

 

konsultacja

Dr Jacek Tulimowski

Specjalista Ginekolog-Położnik

 

Ponad 42 proc. dzieci w Polsce przychodzi przez cesarskie cięcie. Tak jak po każdej interwencji chirurgicznej, także po takim porodzie pozostaje blizna. Trzeba o nią zadbać, bo przerośnięta może powodować wiele problemów.

Wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie w pierwszej kolejności jest zagrożenie zdrowia i życia matki oraz płodu. Lista wskazań jest jednak dłuższa, są to m.in. problemy ze wzrokiem, ortopedyczne, neurologiczne, kardiologiczne i inne. Wiele kobiet widzi zalety rodzenia przez cesarskie cięcie i decyduje się na taki poród bez wyraźnych wskazań medycznych.

Jak po każdej interwencji chirurgicznej po cięciu pozostaje ślad w postaci blizny. Po „cesarce” ma ona najczęściej długość około 10 cm, ale może być większa, gdy urodzi się duże dziecko lub kobieta jest otyła. Zazwyczaj przebiega na poziomie bikini, ale zdarzają się też cięcia (w konsekwencji blizny) pionowe, wzdłuż kresy białej – są wtedy bardziej widoczne.

 

Na co zwrócić uwagę, by blizna dobrze się goiła?

Przez pierwszą dobę po operacji ranę osłania opatrunek, który pomaga jej się zasklepić. Nie wolno go moczyć. Szwy, które są niewchłanialne zdejmuje się w 8. dobie po porodzie, natomiast wewnętrzne rozpuszczają się same po około 3 miesiącach.

Po zdjęciu opatrunku trzeba dbać, aby rana była czysta, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do zakażenia. Miejsca, na których wykonano cięcia przemywamy wodą z kostka myjącą lub syndetem i osuszamy jednorazowym ręcznikiem. Ubranie, które nosimy, nie powinny podrażniać blizny. Trzeba też unikać dźwigania cięższych rzeczy.

Uwaga! Ropny wyciek z rany i gorączka mogą świadczyć, że doszło do zakażenia.

Jeśli jednak mimo starań doszło do przerostu blizny, nie wyglada ona ładnie i chcemy się jej pozbyć, można je usuwać za pomocą lasera. Zabieg powinien być wykonany po upływie 6-8 tygodniu po pojawienie się niekorzystnych zmian w bliźnie.

W problemie pomoc może też fizjoterapeuta uroginekologiczny. Oceni on ruchomość blizny, napięcie tkanek położonych dokoła i zastosuje odpowiednie leczenie. Najlepsze rezultaty osiąga się, jeśli blizna jest dość świeża (do 2 lat). Terapeuci stosują różne metody, takie jak techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego,techniki wisceralne rozluźnianie powięzi narządów wewnętrznych), drenaż limfatyczny, kinesiotaping i inne.

Najwięcej problemów sprawia terapia przerostowych blizn i bliznowców. Jest to trudne, kosztowne i wiąże się z dużym ryzykiem nawrotów. Najlepiej jest zatem na wczesnym etapie gojenia przeciwdziałać tworzeniu nieprawidłowej blizny.

Obecnie zgodnie z obowiązującymi zaleceniami opracowanymi przez grupę międzynarodowych ekspertów jako postępowanie pierwszego rzutu w profilaktyce nieprawidłowego bliznowacenia zalecane są plastry lub żele silikonowe.

 

Więcej o bliznach, ich leczeniu, zapobieganiu niekorzystnym zmianom w artykule: dr. Jacka Tulimowskiego: "Blizny. Zapobieganie i leczenie:

http://www.natemat.com.pl/zdrowie/dermatolog/blizny%E2%80%93zapobieganie,,leczenie.html

 

 Sutricon

 

Silikonowe żele i plastry Sutricon są wiodącą metodą terapii blizn. Innowacyjna struktura, zawierająca żel silikonowy, posiada właściwości zbliżone do zdrowej ludzkiej skóry: elastyczność, przepuszczalność tlenu i zapobieganie nadmiernej utracie wody. Dzięki temu skutecznie poprawiają wygląd i elastyczność blizn, redukują dyskomfort związany z blizną, taki jak ból, swędzenie czy uczucie ciągnięcia.

Są stosowane w terapii blizn pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych, w zapobieganiu nieprawidłowemu bliznowaceniu. Można je stosować już od 6. miesiąca życia.

Marka Sutricon uzyskała tytuł i certyfikat Kobieca Marka Roku - Klasa i Styl

 

https://sutricon.pl/

 

sutricon1Sutricon CC – plastry

 

Sutricon CC z witaminą E przeznaczone są do stosowania w leczenia blizn po cesarskim cięciu.

 

Sutricon - silikonowe plastry

na blizny, przeznaczone do stosowania podczas leczenia wszystkich rodzajów blizn, po:

 • operacji tarczycy

 • urazach

 • abdominoplastyce

 • oparzeniach

 • operacjach kardiologicznych

 

Sutric-kidSutricon – plastry dla dzieci

Przeznaczone do stosowania podczas leczenia wszystkich rodzajów blizn, po:

 • oparzeniach

 • operacjach

 • złamaniach

 • stłuczeniach

 • rozcięciach

 • głębokich skaleczeniach

 

Plastry silikonowe Sutricon najlepiej sprawdzą się na wszystkich zakrytych, nieruchomych powierzchniach ciała. Ultracienki, niewidoczny plaster silikonowy Sutricon dodatkowo chroni bliznę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Żele

Żel szybko wysycha, tworząc na powierzchni skóry elastyczną, niewidoczną powłokę utrzymującą odpowiedni stopień nawilżenia skóry i chroniącą bliznę przed czynnikami zewnętrznymi. Może być stosowany miejscowo w celu wspomagania leczenia blizn przerostowych i keloidów.

Żel silikonowy Sutricon najlepiej sprawdzi się na wszystkich ruchomych powierzchniach ciała i twarzy. Dzięki aksamitnej, matowej konsystencji żel silikonowy Sutricon jest niewidoczny, szybko się wchłania i może być stosowany pod makijaż.

 

S-zelSutricon żel

stosowany jest we wspomaganiu leczenia wszystkich rodzajów blizn:

 • na twarzy

 • na ruchomych częściach ciała:
  dłoń, łokieć, kolano

 • po oparzeniach

 • po operacji

 • po urazach

 • przerostowe lub bliznowce

 • rozstępy

Sutricon UV

Żel silikonowy z filtrem przeciwsłonecznym.

Sutricon UV Protect SPF 35 silikonowy żel do pielęgnacji blizn wzbogacony o filtr przeciwsłoneczny. Przeznaczony jest do stosowania na blizny znajdujące się w narażonych na ekspozycję słoneczną partiach ciała (twarz, szyja, ręce).

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe