6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Czy starać się o dziecko teraz?

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

rozmowa z dr. n. med. Jackiem Tulimowskim

Moja przyjaciółka jest po trzydziestce i kilka miesięcy temu postanowili z mężem starać się o dziecko. Czy nie powinna teraz odłożyć tych starań na później?

Dr Jacek Tulimowski: Według zaleceń wydanych przez krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Krzysztofa Czajkowskiego oraz krajowego konsultanat w dziedzinie perinatologii prof. Mirosława Wielgosia kobietom planującym zajście w ciążę zaleca się rozważenie odsunięcia planów prokreacyjnych do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej lub potwierdzenia braku wpływu na rozwój dziecka.

To chyba dmuchanie na zimne, ponieważ - jak mówił Pan w wywiadzie na temat koronawirusa u kobiet w ciąży - nie ma dowodów, by kobiety w ciąży, u których rozwinęły się kliniczne objawy choroby COVID-19, przekazywały infekcję swojemu dziecku. Może więc nie warto zwlekać?

Dr Jacek Tulimowski: Na razie nasza wiedza, czy i jak takie zakażenie wpływa na rozwój ciąży, nie jest jeszcze wystarczająca. Lepiej więc poczekać.

Warto pamiętać, że teraz mamy utrudniony dostęp do opieki lekarskiej i badań. W pierwszych tygodniach ciąży jest ich wyjątkowo wiele - badania laboratoryjne, ginekologiczne, USG. Nie da się ich załatwić telefonicznie.

Kolejnych badań, np. testu obciążenia glukozą, testu PAPPA, USG w 11.-13. tygodniu ciąży czy tzw. USG połówkowego, podczas którego lekarz kontroluje m.in. rozwój serca płodu nie można przełożyć, bo wykonuje się je w ściśle określonym momencie ciąży.

Do odwołania nie ma teraz porodów rodzinnych, a także nie wolno odwiedzać kobiet na oddziałach położniczych czy ginekologicznych.

A co z in vitro?

Dr Jacek Tulimowski: Niektóre kliniki wstrzymują przyjmowanie nowych pacjentów, inne przyjmują ich zdalnie i w placówce, zmieniając organizację pracy, proponują wideokonsultacje ze specjalistami.

Z transferami zarodków do macicy większość klinik na razie się wstrzymuje. Do czasu ustania epidemii można zamrozić komórki rozrodcze albo zarodki. To bezpieczne i nie zmniejsza skuteczności leczenia.

Wniosek jest więc taki, że z zajściem w ciążę należy poczekać do czasu wygaszenia epidemii. Czy ma Pan jakieś zalecenia na ten czas?

Dr Jacek Tulimowski: Warto bardziej o siebie zadbać. Zażywać kwas foliowy, zdrowo się odżywiać, ćwiczyć w domu.

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe