24 września 2022, imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Masz prawo do nowoczesnej cytologii

 

 

Jachprof. dr hab. Robert Jach

Kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz członek Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej

 

Świadome kobiety muszą zadbać o profilaktykę raka szyjki macicy. Powinny przy tym domagać się nowoczesnych badań cytologicznych w gabinetach ginekologicznych. Są one dostępne w Polsce. Najwyższy czas przejść z historycznej cytologii konwencjonalnej do nowoczesnej, na podłożu płynnym.

 

Według WHO profilaktyka raka szyjki macicy dzieli się na trzy etapy: pierwotna – jest to edukacja i szczepienie; wtórna - wykrywanie wczesnych objawów raka i trzeciorzędowa obejmująca właściwą organizację i leczenie nowotworów. Największe efekty przynosi, oczywiście, profilaktyka pierwotna, następnie wtórna. Obie w Polsce mocno kuleją.

Rak szyjki jest związany z przewlekłym, transformującym zakażeniem wirysem brodawczaka ludzkiego.

 

Wieloparametrowy skrining na podłożu płynnym

Zalecamy zastosowanie podłoża płynnego jako medium dla materiału pobranego z szyjki macicy, które umożliwia wykonanie niezbędnych testów diagnostycznych z jednego pobrania.

Skrining na podłożu płynnym (ang. liquid-based screening/LBS) zarekomendowano jako optimum diagnostyczne.

Dla pacjentek praktycznie nic się nie zmienia. W dalszym ciągu panie muszą przyjść do ginekologa, lekarz za pomocą szczoteczki pobierze materiał komórkowy z szyjki macicy. Umieści je w podłożu płynnym. Można wówczas wykonać niezbędne testy diagnostyczne tylko z jednego pobrania.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty są zwalidowane, trzeba wybrać odpowiednie laboratorium.

Preparaty potwierdzone w protokołach walidacyjnych

• Meijer

• VALGENT

• Cobas4800 HPV test

• HPV-RiskAssay

• OnclarityHPV assay

• PapilloCheckHPV-screening test

• RealTimehrHPVtest

 

Tradycyjna cytologia, jakkolwiek spełnia swoją rolę, jest trochę jak rzut monetą, z powodu swej niedoskonałości. Dlatego badania trzeba powtarzać co roku. Nowoczesna dzięki swej czułości i swoistości może wydłużyć odstępy między badaniami nawet do 5 lat.

Ponad 60% więcej kobiet możemy uratować, gdy tylko przejdziemy z cytologii tradycyjnej na wieloparametrowy skrining płynny, przy tej samej liczbie zgłaszających się kobiet. Wszystkie testy są dostępne w Polsce.

Jako badanie minimum zalecamy badanie DNA i HPV. Te badania, jeśli zajdzie potrzeba, można rozszerzać, ale już bez konieczności pobierania dodatkowego materiału. Dopiero na tej podstawie decydujemy, czy trzeba pobrać wycinek, czy nie.

 

Wyniki cytologii. Co oznaczają?

Obecnie do klasyfikowania obrazów cytologicznych uzyskanych rozmazów z pochwowej części szyjki macicy stosuje się klasyfikację Bethesda, system powstały w 1988 roku, a następnie zmodyfikowany w 1991 i 2001 r. W systemie Bethesda – 2001 najistotniejsze są: ocena jakości rozmazu (część B), jego ogólna charakterystyka (część C), opis zmian (część F) oraz dodatkowe wyjaśnienia (część G).

W opisie muszą się znaleźć następujące elementy:

Część A: TYP PREPARATU CYTOLOGICZNEGO

– konwencjonalny rozmaz cytologiczny lub cytologia płynna

Część B: JAKOŚĆ ROZMAZU

BI – Rozmaz nadaje się do oceny cytologicznej

BII – Rozmaz nie nadaje się do oceny cytologicznej (powód):

Część C: OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA ROZMAZU

CI – Nie stwierdza się cech wewnątrznabłonkowej neoplazji ani raka

CII – Obraz cytologiczny nieprawidłowy

CIII – Inne cechy, np. komórki endometrialne u kobiet powyżej 40 r.ż.

Część D: OCENA ZA POMOCĄ URZĄDZEŃ AUTOMATYCZNYCH

– podana jest nazwa urządzenia i uzyskany wynik

Część E: BADANIA DODATKOWE

– podane są ich wyniki

Część F: WYNIK

FI – rozmaz prawidłowy.

LSIL (ang. low-grade squamous intraepithelial lesion) – zmiany śródnabłonkowe o cechach nieznacznej dysplazji.

HSIL (ang. high-grade squamous intraepithelial lesion) – zmiany śródnabłonkowe o cechach dużej dysplazji. Dysplazja w nabłonku wielowarstwowym płaskim określana jest również, jako CIS i CIN II. CIN III oznacza zaawansowaną dysplazję.

ACS (ang. atypical squamous cells) – nietypowe komórki nabłonka

ACS-US (ang. atypical squamous cells of undetermined significance) – nietypowe komórki nabłonka o nieokreślonym znaczeniu.

ACS-H (ang. atypical squamous cells – cannot exclude HSIL) – nietypowe komórki nabłonka o nieznanym znaczeniu, z podejrzeniem HSIL.

 

 

Badanie w pandemii

Wkrótce możemy spodziewać się czwartej fali pandemii. Co w tej sytuacji z profilaktyką raka szyjki macicy?

Gdy nieprawidłowości są niewielkie i nie ma bezpośredniego zagrożenia rakiem, możemy opóźnić diagnostykę o 6-12 miesięcy. W takiej sytuacji szczególnego znaczenia nabiera możliwość pobranie próbek przez pacjentkę samodzielnie, w domu. Specjalny tampon na podłożu umieszczamy w pochwie, a następnie wysyłamy do badania (zestaw można kupić w internecie, wraz z instrukcją użycia, cena od ok. 20 zł).

 

Warto wiedzieć, że cytologię na podłożu płynnym wykonują wszystkie poradnie ginekologiczne przy szpitalach klinicznych i uniwersytetach medycznych (jest refundowana przez NFZ).

Rządowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy gwarantuje bezpłatną cytologię raz na 3 lata kobietom pomiędzy 25. a 59. rokiem życia. Na badanie nie trzeba skierowania, wystarczy zadzwonić do placówki mającej umowę z NFZ i umówić się na wizytę.

O czym warto pamiętać Na cytologię zgłaszamy się w pierwszej połowie cyklu. Jeśli nie miesiączkujemy, wybieramy dowolny dzień. Przed badaniem nie stosujemy irygacji, leków dopochwowych oraz środków antykoncepcyjnych (trzeba odczekać 3 dni). Dwie doby przed badaniem nie należy też współżyć.

Wbrew niekiedy pojawiającym się opiniom nowoczesna cytlogia, wykonywana w prywatnych gabinetach nie jest droga, koszt wynosi poniżej 100 zł.

 

 

Dr n.med Jacek Tulimowski, ginekolog, położnik

Najważniejsze jest, aby kobiety zgłaszały się regularnie na badania cytlogiczne. Nowotwor jest łatwy do zdiagnozowania, łatwo pobrać wymaz, dokonać oględzin. Ważne jest, aby badanie było wykonane dobrze.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na jeden problem. Gdy pojawiła się szczepionka przeciwko infekcjom onkogennymi typami wirusa HPV, nazwano ją kuriozalnie szczepionką przeciwko rakowi szyjki macicy. Niektóre kobiety uznały, że po przyjęciu szczepionki nie ma potrzeby dokonywania badań cytlogicznych. Nic bardziej mylnego, to są dwie różne rzeczy. Gdy porównujemy cytologię konwencjonalną i nowoczesną wybraźmy sobie, że w wypadku tej pierwszej cytolog ogąda na szkiełku wszystko, co znajduje się w pobranym materiale. Cytologia nowoczesna jest jak filtr przez który widać tylko to, co potrzebne do diagnozy i leczenia.

 

 


Infectvagin globulko dopochwowe

infect1

wyrób medyczny

Informacje o produkcie

Pierwszy i jedyny na rynku produkt zawierający połączenie PHMB, kwasu mlekowego, hydrolizatu kolagenu i skrzypu polnego. Szerokie spektrum zastosowania w leczeniu pomocniczym chorób zapalnych pochwy, infekcji intymnych o różnej etiologii: bakteryjnych, grzybiczych, mieszanych. Innowacyjna forma delikatnych, miękkich, żelowych globulek dopochwowych dla ułatwienia aplikacji podczas towarzyszących infekcjom objawów takich jak ból i pieczenie.

 

Infectvagin globulki to produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Wskazania

 • Infekcje intymne: bakteryjne, grzybicze i mieszane

 • Choroby zapalne pochwy

 • Zapalenia szyjki macicy i ektopia szyjki macicy (nadżerka)

 • Zabiegi: elektrokoagulacji, laseroterapii, krioterapii

Więcej informacji na stronie:

https://infectvagin.pl/

 

Infectvagin, specjalistyczny żel do higieny intymnej

infProdukt kosmetyczny

Informacje o produkcie

Infectvagin żel to specjalistyczny produkt do higieny intymnej, który działa pomocniczo w pielęgnacji skóry okolic intymnych, polecany jest do stosowania podczas infekcji grzybiczej, bakteryjnej, mieszanej oraz jako codzienna higiena u osób z tendencją do występowania nawracających infekcji intymnych.Przeznaczenie

 • do stosowania podczas infekcji grzybiczej, bakteryjnej, mieszanej

 • jako codzienna higiena u osób z tendencją do występowania nawracających infekcji intymnych

Więcej informacji na stronie: 

 

 

Mucovagin globulki dopochwowe

 

wyrób medyczny

 

Informacje o produkcie

Mucovagin globulki dopochwowe to pierwszy preparat w Polsce zawierający specjalnie dobrany kwas hialuronowy o drobnocząsteczkowej strukturze. Mucovagin wspomaga procesy gojenia i regeneracji błony śluzowej pochwy. Zalecany jest szczególnie w stanach atrofii i dystrofii pochwy. Ułatwia leczenie i gojenie ran po porodzie, zabiegach i operacjach ginekologicznych. Łagodzi stany zapalne i zmniejsza dyskomfort spowodowany suchością błony śluzowej pochwy związanej z wiekiem lub niedoborem estrogenów na skutek menopauzy.

 

Przeznaczenie produktu

Przeznaczony do stosowania:

 • przy suchości i dyskomforcie okolic intymnych

 • w przypadku bólu i dyskomfortu podczas stosunku płciowego

 • w okresie menopauzy, w celu odbudowy nabłonka pochwy

 • w przypadku braku chęci lub możliwości stosowania hormonalnej terapii zastępczej

 • po porodzie i w trakcie karmienia piersią

 • po zabiegach i operacjach ginekologicznych

 • w celu poprawy jakości życia intymnego

Więcej informacji na stronie:

https://mucovagin.pl/

 

Mucovagin żel

Wyrób medyczny

Informacje o produkcie:

Mucovagin żel zawiera kwas hialuronowy o drobnocząsteczkowej strukturze. Mucovagin wspomaga procesy gojenia i regeneracji błony śluzowej pochwy. Zalecany jest szczególnie w stanach atrofii i dystrofii pochwy. Ułatwia leczenie i gojenie ran po porodzie i zabiegach ginekologicznych. Ułatwia łagodzenie stanów zapalnych i pomaga zmniejszyć dyskomfort spowodowany suchością błony śluzowej pochwy związaną z wiekiem lub niedoborem estrogenów na skutek menopauzy.Forma żelu pozwala na podwójne zastosowanie: dopochwowo oraz na zewnętrzne okolice intymne.

 

Przeznaczenie produktu

Przeznaczony do stosowania:

 

 • w nawilżaniu błony śluzowej i wspomaganiu regeneracji pochwy oraz zewnętrznych okolic pochwy

 • jako żel o działaniu długotrwale nawilżającym i poślizgowym- ułatwia kontakty intymne

 • jako łatwiejsza forma do aplikacji, np. po leczeniu onkologicznym

 • jako żel poporodowy, ułatwiający leczenie i gojenie się ran w okresie połogu

Więcej informacji na stronie:

https://mucovagin.pl/

 

 

 

 


 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe