27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Dziecko u dentysty. Kalendarium

Julitadr Julita Wojtaszek-Lis, specjalistka ortodontka
Centrum Stomatologii Unident,
www.unident.pl

W buzi noworodka, który przychodzi na świat nie ma bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Dostają się one tam z otoczenia, bardzo często wraz z pocałunkiem rodzica, który ma próchnicę!
Bardzo ważne jest więc, aby wyleczyć wszystkie zęby, najlepiej przed planowaną ciążą, ewentualnie w jej trakcie. Dotyczy to również tatusia. Pamiętajmy!!! Próchnica jest chorobą, za którą odpowiadają głównie bakterie oraz nieodpowiednia dieta.

Najlepszy czas na pierwszą wizytę z dzieckiem u stomatologa, przychodzi wtedy, kiedy dziecko już coś rozumie i zaczyna współpracować. Najczęściej jest to około 3. roku życia.
Wcześniejsze wizyty mają uzasadnienie, jeżeli cokolwiek niepokoi rodzica. Od tego czasu najlepiej przychodzić z dzieckiem na przeglądy co 3 miesiące.

O pierwszej wizycie u ortodonty decyduje stomatolog.  Najlepszy czas na rozpoczęcie leczenia wad spowodowanych niedorozwojem szczęki, to najczęściej 8. rok życia. Takie leczenie może nawet uchronić dziecko przed późniejszą skomplikowaną operacją chirurgiczną szczęki. Około 10. roku życia, czyli w okresie intensywnego wzrostu, najlepiej jest leczyć wady związane z niedorozwojem żuchwy.


Po wyrośnięciu wszystkich zębów stałych leczy się większość nieprawidłowości zgryzowych, czasami jednak trzeba poczekać do zakończenia wzrostu. Ważna jest konsultacja ortodontyczna, na której lekarz stwierdzi, czy daną wadę zgryzu lepiej jest leczyć w okresie wzrostu, który pomoże w leczeniu, czy też lepiej poczekać.

Bakterie zniszczą ząb tylko wtedy, kiedy będą miały pożywkę, czyli cukier. Z tych powodów m.in. zaleca się podawanie dzieciom wody do picia, zamiast np. słodzonych soków. Dzieci, które piją w butelce soki, wodę z miodem, a często jeszcze rodzice dla świętego spokoju podają im słodzone napoje w nocy, chorują na próchnicę butelkową - czarne zęby z przodu.


Starszym dzieciom nie zaleca się podjadania między posiłkami. Jeśli, nie częściej niż raz na jakiś czas, dostaną słodycze, powinny zaraz po ich zjedzeniu, umyć zęby. Jako przekąski zalecamy marchewkę, kalarepę i inne twarde warzywa. Gryzienie twardych pokarmów wspomaga właściwy rozwój narządu żucia i może uchronić przed rozwojem wady zgryzu!

Pierwszy etap trawienia następuje w buzi.  Odpowiednie rozgryzienie i rozdrobnienie pokarmów to pierwszy krok do sukcesu. Jest to możliwe dzięki zębom, które mają ze sobą prawidłowy kontakt. Wada zgryzu, braki zębowe, mogą uniemożliwić prawidłową obróbkę pokarmów! Na leczenie ortodontyczne wady zgryzu nigdy nie jest za późno! Czasami leczenie takie umożliwi również właściwe uzupełnienie braków zębowych. Mogą być one uzupełnione leczeniem protetycznym (mosty, protezy) lub implantologicznym.

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe