27 września 2022, imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Implant, czy most?

TAGI: implant, most, stomatologia, protetyka

Gdy nie udało się uratować zęba, trzeba go koniecznie zastąpić sztucznym, nie tylko ze względów estetycznych. Może bowiem dojść do utraty kolejnych zębów, ponieważ te, które sąsiadują z miejscem po utraconym zębie stopniowo się przesuwają i przechylają. Utratę własnych zębów może zrekompensować min. most protetyczny lub implant.

Implant stomatologiczny to wykonana z tytanu śruba pełniąca funkcję korzenia brakującego zęba. Materiał ten jest wybierany ze względu na jego całkowitą obojętność biologiczną, nie rdzewieje, jest wyjątkowo twardy i odporny na rozpuszczanie. Implanty umieszczane są chirurgicznie w kości szczęki lub żuchwy w celu utworzenia podstawy, na której tworzy się nadbudowę protetyczną.

 

W wypadku mostu protetycznego z obu stron ubytku muszą znajdować się zęby własne, nazywane filarowymi. Na zębach filarowych wykonuje się korony protetyczne, a przestrzeń pomiędzy nimi uzupełnia się przęsłem. Jest on zamocowany między koronami zębów filarowych i imituje brakujący ząb.

 

JulitaKiedy implant, kiedy most?

Dr. Julita Wojtaszek – Lis, stomatolożka, ortodontka

www.stomatologialis.com

 

Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, dobór zawsze jest indywidualny. Implant można polecić, gdy pacjent jest ogólnie zdrowy, ma odpowiednią ilość kości, a zęby po obu stronach luki po ubytku są zdrowe. Przeciwwskazaniami do wszczepienia implantu są: młody wiek pacjenta – procesy wzrostowe kości muszą się zakończyć, nieustabilizowana cukrzyca, która utrudnia gojenie, choroby wyniszczające organizm, jak alkoholizm, AIDS, czy nowotwory. Ponadto implanty są zalecane osobom, które potrafią utrzymać higienę jamy ustnej.

Założenie mostu jest bardziej racjonalne, gdy zęby sąsiadujące z luką po ubytku są martwe, tym samym wymagają założenia koron. Wadą mostu jest z pewnością konieczność oszlifowania zębów filarowych. Zęby po takim zabiegu bowiem już zawsze będą musiały być przykryte koronami.

Warto pamiętać, ze wszczepienie implantów, czy założenie mostów często wymaga przygotowania ortodontycznego.

 

 

 

 

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe