6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Plomby amalgamatowe. Czy trzeba je wymieniać?

tagi: Amalgamat, plomby, wymiana, szkodliwość, Stomatologia Lis

Amalgamat stomatologiczny, zwany inaczej ortęcią jest mieszanką stopu srebra i rtęci, a także cyny i miedzi. Tak zwane srebrne plomby znane są już od XIX w. Obecnie „amalgamaty” zostały wyparte przez plomby kompozytowe (światłoutwardzalne). Amalgamatowe stosuje się w Polsce głównie w publicznej służbie zdrowia, ponieważ są tańsze i trwalsze.

W krajach Unii Europejskiej nie rekomenduje się już tych wypełnień. A u schyłku ubiegłego wielu pojawiły się doniesienia o ich szkodliwości. Obecnie nie ma niepodważalnych dowodów na związek między wypełnieniami amalgamatowymi a chorobami ogólnoustrojowymi. Nie ma też żadnego dowodu, że rtęć przedostaje się z wypełnienia grożąc zatruciem organizmu.

JulitaCzy wymieniać plomby amalgamatowe?

Dr Julita Wojtaszek – Lis, stomatolożka, ortodontka

Jedyną wadą plommb amalgamatowych są niskie walory estetyczne, które w zasadzie mogą być jedynym powodem do ich wymiany. Jeśli plomba jest szczelna, również nie ma potrzeby jej zmiany, tym bardziej, że każda wymiana wypełnienia powoduje utratę tkanek zęba. chyba że przeszkadza nam ich wygląd.

Plombę wymieniamy, gdy staje się nieszczelna, ponieważ dochodzi wówczas do powstania dużego ubytku i ząb może wymagać nawet leczenia kanałowego. Regularne wizyty u dentysty, pozwolą nam zabezpieczyć się przed tym problemem.

Warto podkreślić, że nie ma dowodów na szkodliwość plomb amalgamatowych. Do uwalniania się rtęci z tych plomb dochodzi podczas ich wymiany, stąd nie jest to zalecane kobietom w ciąży. Warto więc zawczasu zadbać o ich ewentualną wymianę.

Bezpieczeństwo podczas wymiany „amalgamatów” zapewnia nam nie tylko wprawna ręka stomatologa, ale też nowoczesny sprzęt. Dobrze rozwinięty system ssący w unitach stomatologicznych wychwytuje większość opiłków, stąd toksyczność podczas zabiegu wymiany wypełnienia jest ograniczona do minimum.

http://stomatologialis.com/

 

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe