6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog
Kobieta w ciąży w podrózy

Przeciwwskazania dla podróży w ciąży, kiedy podróżować w ciąży, ciężarna w samochodzie

Ciąża nie jest chorobą, można w tym stanie pracować, można też podróżować. W obu wypadkach trzeba jednak pamiętać o zachowaniu pewnych zasad bezpieczeństwa.

dr Tulimowskidr Jacek Tulimowski, ginekolog

Dla przyszłych mam najbezpieczniejszym czasem, aby podróżować, jest drugi trymestr ciąży. Istnieje wówczas małe ryzyko poronienia, a kobieta zwykle czuje się dobrze. W trzecim trymestrze ryzyko się zwiększa.

W tym czasie lekarze odradzają podróży samolotem, a zwłaszcza w ostatnich czterech tygodniach ciąży. Warto dodać, że niektóre linie lotnicze nie wpuszczają na pokład samolotów kobiet od 36. tygodnia ciąży, inne żądają natomiast zaświadczenia lekarskiego, że nie ma przeciwwskazania do podróży samolotem.

Długotrwałe podróże mogą przyczynić się do powstania choroby zakrzepowo-zatorowej. Dlatego lecąc samolotem warto raz na jakiś czas przejść się korytarzem, a co pół godziny ćwiczyć, zginając i prostując nogi w kostkach. Do długotrwałych podróży nadaje się pociąg, gdzie mamy spore możliwości ruchu podczas podróży, a znacznie mniej autobus, gdzie spacery są raczej niemożliwe, poza czasem postoju.

Przeciwwskazaniami do pokonywania długich tras przez kobiety w ciąży są najczęściej:
- zagrożona ciąża;
- wcześniejsze poronienia;
- przewlekle choroby;
- bóle brzucha.
Wybierając się w długą podróż warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą ciąży.

pozycja za kierownicąPrawidłowa pozycja za kierownicą. Fotel odsunięty, ręca zgięte w łokciach, ustawione oparcie i zagłówek fotela, taśma pasa bezpieczeństwa pod brzuchem.
fot. SZKOŁA AUTO ŠKODA

Podróże samochodem
Najczęściej jednak podróżujemy autem. Jazda samochodem na krótkich dystansach bywa koniecznością, na długi może być też dobrym rozwiązaniem. Aby tak było, trzeba jednak spełnić pewne warunki.
Podczas długiej podroży najlepiej, aby kobieta nie prowadziła samochodu. Najbezpieczniejszym miejscem dla niej będzie tylne siedzenie. Siedząc na przednim fotelu trzeba odsunąć go odpowiednio daleko od deski rozdzielczej, ze względu na poduszkę powietrzną, która podczas wybuchu może spowodować uraz brzucha.
Podróżując na dłuższym odcinku trzeba co godzinę, dwie robić przerwę. Warto wyjść z samochodu, przejść się kawałek pooddychać świeżym powietrzem. Kierowca natomiast powinien zadbać, aby jazda była płynna i spokojna i nie narażać ciężarnej na niepotrzebne stresy.
Jeśli ciężarna musi usiąść za kierownicę, powinna zacząć od ustawienia fotela, kierownicy, zagłówków i regulacji wysokości pasa bezpieczeństwa.
- W żadnym wypadku brzuch nie może opierać się o kierownicę. Odległość brzucha od kierownicy nie może być mniejsza niż 25 cm.
- Wyprostowane ręce powinny dotykać kierownicy nadgarstkami.
- Plecy muszą przylegać do fotela.
- Głowa powinna opierać się o środek zagłówka.
na kanapie
Siedząc na tylnej kanapie auta, trzeba rowniez pamiętać o prawidlowym zapięciu pasów bezpieczeństwa.
fot. SZKOŁA AUTO ŠKODA

Samochód
Komfort jazdy, a zarazem bezpieczeństwo podróżowania zależą w dużym stopniu od samochodu, którym podróżuje kobieta w ciąży. Istotna jest możliwość regulacji położenia oparcia, wysokości siedziska fotela, regulacji położenia kierownicy, wysokości zagłówków, czy wysokości pasów bezpieczeństwa. Ważne jest, aby auto było odpowiednio przestronne. Latem wskazana jest klimatyzacja, ale używana rozsądnie, nie należy nadmiernie wyziębiać wnętrza auta. Musi być też wyczyszczona. Zalegające w niej drobnoustroje i grzyby mogą być niebezpieczne dla kobiety w ciąży.

Samochód, oczywiście, powinien być sprawny technicznie i wyposażony w czynne i bierne elementy bezpieczeństwa.
 

Zapinać pasy, czy nie?

Wprawdzie przepisy kodeksu drogowego zdejmują z kobiet ciężarnych obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, ale warto ich używać. Bardzo często przyczyną urazów jest niezapinanie pasów lub ich nieprawidłowe zapięcie.
Zapinając pasy zwróćmy uwagę czy:
- pas ramienny przechodzi między piersiami, nad mostkiem, nie może leżeć ani na szyi (regulacja wysokości), ani na brzuchu. Musi znajdować się nad brzuchem;
- pas udowy natomiast powinien być ułożony pod brzuchem, najlepiej, aby opierał się na biodrach. Chodzi o to, aby zapobiec silnemu uciskowi na brzuch w czasie hamowania;
- trzeba zwrócić uwagę, czy pasy nie są poskręcane i właściwie napięte – nie mogą luźno zwisać.
Można też zaopatrzyć się w specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa. Dzięki nim w momencie uderzenia pasy nie przesuną się na brzuch, na wysokość pępka, co jest niebezpieczne dla dziecka, ale zostaną na swoim miejscu, pod brzuchem.
Szkoła Auto

 

  

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe