6 października 2022, imieniny Artura, Brunona, Fryderyki

Na temat, natemat.com.pl, Piotr Janczarek, Iwona Janczarek
 
Strona główna
Rozrywka i Refleksja
Diety
Podróże
Zdrowie
Prawo i finanse
Ukraina
Smacznie
GO EAST
Berlin
  Żylaki. Poważna choroba układu krążenia  Odporność, przeziębienia, infekcje wirusowe  Nowoczesna metoda leczenia zaćmy  Nowoczesna diagnostyka i leczenie osteoporozy  COVID a hotele - grupa robocza  Nowoczesne leczenie ran z wykorzystaniem związków srebra  Wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu gości  Czy leki mogą zapobiec chorobie żylakowej?  Oparzenie! Co robić?  Dziecko  Zatoki. Nowa metoda leczenia  Ból  Chemikalia w jedzeniu. Czy trzeba się ich obawiać? Biomonitorowanie człowieka  Ciśnienie krwi  Choroba zwyrodnieniowa stawów  Okulista  Dlaczego warto zadbać o dobre bakterie?  Stomatologia  Diabetolog  Przed operacją. Jak się przygotować.  Kompresjoterapia. W ciąży i w podróży  Uzależnienia  Zdrowo i bezpiecznie w podróży  Hemoroidy. Objawy i ich łagodzenie. Leczenie.  Borelioza - co trzeba wiedzieć o tej chorobie?  Badania - kalendarz badań profilaktycznych  Neurolog  COVID. Zwróćmy uwagę jak i czym myjemy i dezynfekujemy dłonie  Psychika  Gastrolog  Infekcje intymne  Dermatolog  Karmienie piersią  Laryngolog  Onkolog  Ginekolog i Seksuolog  Ruch, ćwiczenia, sport  Higieniczne mycie rąk, dezynfekcja rąk – jak to robić i dlaczego to takie ważne?  Bezpieczne leki  Kardiolog

Żylaki. Poważna choroba układu krążenia

 

drukuj artykuł z portalu natemat.com.pl

 

Żylaki - choroba układu krwionośnego. Jak powstają. Jak zapobiegać i leczyć żylaki. 

Wyglądają jak sieć dobrze widocznych, niebieskawych, poszerzonych i krętych żył. Albo  jak niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach. Czasami nie towarzyszą im żadne dolegliwości. Żylaki często traktowane są jako problem kosmetyczny, tymczasem to poważna choroba układu krwionośnego.

Jak powstają żylaki?
Krew krąży w żyłach, przedostając się z różnych rejonów naszego ciała do serca i płuc. Płynąc do góry musi pokonać siłę grawitacji, ułatwiają jej to mięśnie, które uciskając żyły wypychają ją ku górze, a specjalne zastawki zapobiegają cofaniu się krwi. Żylaki spowodowane są nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek. Wówczas krew zamiast płynąć do serca i płuc, gromadzi się w naczyniach, znajdujących się w najniższych partiach ciała, czyli w nogach.
Żylaki to jedna z powszechniejszych chorób, które dotykają głównie kobiety (cztery razy częściej niż mężczyzn). Ścianki naszych naczyń krwionośnych są cieńsze i delikatniejsze, ponieważ działają na nie żeńskie hormony.
Skłonności do choroby żylakowej mogą być dziedziczne, ale sprzyjają jej także inne czynniki, głównie: przebyte ciąże, zaburzenia hormonalne, antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza, ponadto brak ruchu, chodzenie w butach na wysokich obcasach, noszenie podkolanówek i skarpet z ciasnym ściągaczem, nadwaga, dieta uboga w błonnik i brak witaminy C, przewlekłe zaparcia oraz palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
Zaczyna się od ciężkich nóg
Ciężkie nogi to jeden z pierwszych objawów choroby żył, choć mało kto kojarzy to uczucie z chorobą. Jeśli już od rana masz zmęczone nogi, a pod koniec dnia puchną one w okolicach kostek, to może być objaw choroby żył. Niepokojące powinien być również dotkliwy ból w nogach, gdy długo stoisz lub siedzisz w tej samej pozycji. Jeśli spotykasz się z takimi objawami, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Pajączki - cienkie niebieskie żyłki na łydkach to sygnał alarmowy, ponieważ następnym etapem choroby są już żylaki. Ten etap choroby może trwać wiele lat, czasami jednak pajączki rozwijają się szybko - tylko przez kilka miesięcy. To kolejny powód, by nie lekceważyć objawów.
Wypukłe żyły i zgrubienia to skutek powiększania się żylaków. Możesz wówczas odczuwać bóle i skurcze nóg, które nie ustępują nawet po długim wypoczynku.
Powikłania w chorobie żylakowej mogą być bardzo poważne. Najczęściej dochodzi do owrzodzenia podudzi, powstają trudno gojące się i bolesne rany. Jeśli nie są leczone, mogą być przyczyną groźnych zakażeń całego organizmu. Nawet lekkie uderzenie w chorą żyłę grozi krwotokiem. Wraz z rozwojem choroby przybywa powikłań, mogą to być m.in. zapalenia zakrzepowe żył powierzchniowych, zapalenia skóry. Powikłania te mogą prowadzić do zakrzepicy, której skutkiem może być inwalidztwo, a nawet śmierć.

Jak się uchronić?
Najważniejsze zalecenia to:
- więcej ruchu. Aktywnie wypoczywaj. Staraj się jak najwięcej chodzić. Pamiętaj o ćwiczeniach pobudzających mięśnie nóg i krążenie krwi, czyli np. skakanie na skakance, rowerek, nożyce.
- prawidłowa waga ciała. Nadwaga utrudnia krążenie krwi.
- rzucanie palenia. Substancje znajdujące się w nikotynie sprawiają, że żyły szybciej wapnieją, a zastawki stają się mniej elastyczne.
- zmiana pozycji. Jeśli pracujesz siedząc, zadbaj o wygodne krzesło. Pamiętaj, aby siedzisko nie uciskało ud, a stopy nie zwisały w powietrzu. Często zmieniaj pozycję i nie zakładaj nogi na nogę. Gdy masz pracę „stojącą”, również zmieniaj pozycję, przestępuj w miejscu z nogi na nogę, co godzinę wykonaj kilka przysiadów.
- nogi w górze. Wypoczywaj z nogami wyciągniętymi i stopami powyżej linii serca, przynajmniej kilka razy w ciągu dnia, przez 3-5 minut.
- sauna? Raczej nie. Unikaj nadmiaru ciepła, ponieważ powoduje ono rozszerzanie się żył. Zrezygnuj więc z gorących kąpieli, opalania się, depilacji gorącym woskiem. Zimą zakładaj w pracy lekkie półbuty.
- obcas, niezbyt wysoki. Powinnaś nosić dobre buty, tzn. takie, które mają szersze noski, a obcas nie za wysoki i nie za niski (2,5-3 cm).
- ubranie, nie obcisłe. Zrezygnuj z obcisłej bielizny, spodni. 
- wzmacnianie żył. Rano i wieczorem bierz na przemian chłodny i ciepły prysznic. Strumień wody prowadź od palców nóg w górę. Zacznij od ciepłej wodz, zakończ zimnym strumieniem.
- masaż łydek. Stosuj przed snem i rano, zaraz po obudzeniu zanim wstaniesz z łóżka.

Czas na badania
Jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze oznaki choroby żylakowej, lub gdy jesteś w grupie ryzyka, powinnaś zgłosić się do chirurga naczyniowego lub flebologa (specjalista od żylaków). Lekarz oceni, czy zmiany są początkiem choroby, czy też jest to niegroźne rozszerzenie naczynek. Może skierować cię na badania dopplerowskie (rodzaj USG), które umożliwiają kontrolowanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.
Metod leczenia żylaków jest kilka, wybór zależy od zaawansowania choroby.
Leki - stosuje się je na każdym etapie rozwoju choroby. Wzmacniają żyły i uszczelniają ich ściany, polepszają krążenie w naczyniach włosowatych, działają przeciwzapalnie. Dzięki temu łagodzą objawy i opóźniają rozwój schorzenia. Wspomagają pozostałe metody leczenia żylaków. 
Ucisk stopniowany (kompresjoterapia) - jest to uciskanie nogi specjalnymi pończochami lub rajstopami. Ucisk nie jest równomierny, zmniejsza się od stóp w kierunku pachwin. Rajstopy mają cztery klasy ucisku. Zanim je kupisz, dowiedz się od lekarza, jakie są dla ciebie najodpowiedniejsze. Zmierz też obwód nogi na różnych poziomach, by wybrać właściwy rozmiar. Rajstopy sprawdzają się także jako środek zapobiegający rozwojowi choroby.
Skleroterapia (obliteracja) - tę metodę wykorzystuje się do usuwania prostych żylaków i tzw. pajączków, czyli śródskórnych poszerzeń żylnych. Zabieg polega na wstrzykiwaniu cienką igłą do żylaków jednego ze specjalnych preparatów. Żyła obkurcza się, jej podrażniona ściana włóknieje, ustaje przepływ krwi. Kilku dni do kilku tygodni po zabiegu żyła przestaje być widoczna.
Odmianą tego zabiegu jest skleroterapia piankowa (np. metodą Tessariego). W tym wypadku do żyły wstrzykuje się specjalnie spreparowaną piankę. Dzięki temu lek nie rozpływa się w żyle i lepiej przylega do ścian naczyń.
Skleroterapia podświetlaczem żył VEINLITE polega na oświetleniu skóry specjalnym światłem. Umożliwia ono zlokalizowanie niewidocznych podczas badania USG drobnych naczyń zasilających. Igłą zamyka się naczynie zasilające, co powoduje także zamknięcie drobnej sieci naczyń żylnych. Nie trzeba już podawać leku.
Stripping jest klasyczną operacją usuwania dużych niewydolnych pni żylnych. Chirurg wykonuje nacięcia, jedno w pachwinie, drugie w okolicy kostki. Następnie wprowadza do żyły w pachwinie sondę (stripper) w kształcie cienkiego kabla lub nitki. Przesuwa go do kostki, gdzie wychodzi na zewnątrz przez drugie nacięcie. Potem przymocowuje stripper do końca chorej żyły i wyciąga ją. Nacięć nie zszywa się, tylko zalepia specjalnymi plastrami.
Metoda kriochirurgiczna (zamrażanie) tym różni się od klasycznego strippingu, że do żyły wprowadza się sondę, którą się chłodzi. Po jej oziębieniu żylaki się do niej przyklejają i można je z łatwością wyciągnąć albo zostawić, bo pod wpływem zamrożenia żyła zostaje uszkodzona, dlatego zarasta. Metoda koagulacji natomiast wykorzystuje wysoką temperaturę. Wprowadzoną do żyły sondę rozgrzewa się, ściany żyły zostają uszkodzone i z czasem naczynie zarasta.
Laser - pozwala na zamknięcie światła dużej żyły bez wykonywania nacięć na skórze. Bezpośrednio po zabiegu chory może wstać i chodzić.

  

O NAS | KONTAKT | REKLAMY | MAPA STRONY | MAPA XML

Netpress, Iwona Janczarek

ul. Cyklamenowa 5, 05-077 Warszawa
Tel: 604 201 109, E-mail: allpress@pro.onet.pl

NBS - najlepsze strony internetowe